Klávesnice je ideální místo pro shromažďování nečistot

Klávesnice

Počítačová klávesnice je jedním z těch elektronických zařízení, které se čistí jen zřídka. Jakmile se na svou klávesnici podíváte zblízka, pravděpodobně si všimnete kousků a smetí mezi klávesami. Je možné, že zde najdete i lepkavé kousky, které mohou ovlivňovat její funkčnost. Počítačové klávesnice – zejména ty, které sdílejí různí lidé, by se měly alespoň jednou týdně vyčistit.

Klávesnice jsou choulostivé elektronické zařízení. Proto si při čištění musíte dávat pozor, abyste ji nepoškodili. Při čištění ji nikdy neponořujte ani nevkládejte do myčky nádobí. Před samotným čištění klávesnice se poraďte s prodejcem nebo se podívejte do návodu. Některé výrobky mohou obsahovat speciální kroky a pokyny nebo upozornit na oblasti, které by se neměly čistit, jako jsou speciální displeje nebo osvětlení RGB.

Klávesnici odpojte nebo vyjměte baterie

Předtím než začněte konzoli čistit, odpojte ji! V případě, že máte bezdrátovou variantu, vyjměte baterie. U notebooku se ujistěte, že je vypnutý. Přesuňte klávesnici dál od počítače, aby se prach a zbytky nedostaly na komponenty počítače a nezpůsobily další problémy.

Vyklepejte zbytky z klávesnice a uvolněte zbytky

Položte plastový ubrus nebo noviny na pracovní plochu a otočte klávesnici vzhůru nohama. Několik drobků vypadne ihned, ale ostatní kousky pravděpodobně zůstanou zachyceny uvnitř klávesnice. Snažte se do zadní strany klávesnice jemně poklepat, abyste odstranili co nejvíce smetí. Ať už potřebujete vyčistit klasickou a ergonomickou klávesnici nebo klávesnici u notebooku, nesmíte se zařízením příliš třepat. To může poškodit vnitřní součásti a zabránit tomu, aby klávesnice nebo počítač správně fungovaly.

Vezměte si na pomoc kartáček

Otočením klávesnice vzhůru nohama se určitá část nečistot odstraní, ale ne všechny. Kartáč na čištění počítačové klávesnice vám může pomoci uvolnit a odstranit více zaklíněného nepořádku a zbytků. Dejte si pozor, abyste kartáčkem vyčistili prostory mezi jednotlivými klávesami. V případě, že nemáte speciální kartáček na čištění klávesnice, můžete použít nový zubní kartáček.

Vysavač na klávesnice může nabídnout pomoc při odstraňování dalších nečistot. Avšak nevyužívejte klasický vysavač, protože ten snadno vytahuje jednotlivé klávesy!

Použijte stlačený vzduch

Následně klávesnici vyčistěte stlačeným vzduchem, abyste odstranili další zbytky. Plechovky se stlačeným vzduchem jsou dodávány s nástavcem. Při práci se stlačeným vzduchem je nezbytné držet nádobu při teplotě nižší než 4 stupně, aby nedošlo k úniku chladiva. Tento krok navíc musíte provést v exteriéru nebo nad zakrytým povrchem, protože jinak bude vzduchem létat více prachu a nečistot, než byste čekali.

Nezapomínejte na prostor mezi jednotlivými klávesami

Přestože je vaše konzola v současné době pravděpodobně mnohem čistší, může být mezi klávesami stále ještě několik nečistot. Pomoc při čištění zalepené konzoly může nabídnout vatový tampon, lepicí papírek nebo čisticí gel. Tyto prostředky budete moci použít mezi klávesami a nad nimi, abyste odstranili další nečistoty a špínu, které mohou být příčinou toho, že klávesy zůstanou zalepené.

Klávesnice 2
Foto: Pixabay

Vyčistěte jednotlivé klávesy

Konečným krokem je vyčištění kláves. Metoda na správné čištění se může měnit podle druhu klávesnice, kterou máte. Několik modelů má odnímatelné kryty kláves, které lze sejmout a ponořit do vody, aby se odstranila špína a lepkavé nánosy. V případě, že váš model má odnímatelné klávesy, nezapomeňte se řídit jednotlivými kroky doporučenými výrobcem. Po vyčištění kláves je nechte uschnout. K čištění neodnímatelných kláves použijte ubrousky s alkoholem, ubrousky na obrazovku nebo utěrky z mikrovlákna navlhčené v lihu.

Zdroje info: bestlifeonline.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay