Kdy sníh z rostlin a stromů sundávat a kdy jej ponechat

Větev

Zimní sněhová nadílka je nejen krásná na pohled, ale v přírodě má i další svoji funkci, kterou plní i na našich záhonech a zahradách. Pro mnohé rostliny je sníh pravým požehnáním, pro jiné potom naopak velkou hrozbou. Obecně se má za to, že sníh rostlinám prospívá. Je to jistě do velké míry pravda, i tak jsou ale situace, kdy rostlinám bílá přikrývka spíše ubližuje. Jak se tedy ke sněhu na zahradě chovat?

Sníh jako požehnání i hrozba

Vrstva sněhu opravdu chrání rostliny před mrazem a poskytuje komfort půdě, která by jinak zmrzla. A půda, která je zmrzlá, nemůže samozřejmě dostatečně dobře vyživovat rostliny. Sníh také zajišťuje půdě vlhkost, současně zabraňuje i tomu, aby se na ní vytvořila vrstva ledu, přes kterou by si jinak nemohla rostlina brát své potřebné živiny.

Na druhou stranu, příliš velká vrstva sněhu je někdy na obtíž, protože se pod její tíhou lámou větve. V takovém případě je proto nutné část sněhu shodit dolů. Sníh může samozřejmě poškodit i řadu stromů, které pěstujete jako živý plot. Dochází potom k deformaci a lámání jemných větví, které je potřeba chránit především. Pokud už se to stane a některé větve se zlomí, je potřeba provést kolmý řez tak, aby řez byl v těch místech co nejmenší. Větev lze pak ošetřit například štěpařským voskem.

Zahrada

Foto: Pixabay

Kdy neodstraňovat a kdy ano?

Závěj na záhonech není nutně startovací výstřel pro úpravy. Ponechejte rostliny, květiny a obzvlášť cibuloviny pod vrstvou sněhu do prvního tání. Sníh je ochrání před mrazem a při tání sněhu budou rostliny zajištěny dostatečnou vláhou. Pokud nastanou holomrazy, kruté mrazy s teplotami hodně pod nulou, je naopak třeba překrýt záhon i slámou a sníh tak nahradit. Po odeznění mrazů bude potřeba záhony po odeznění řádně zalít.

Prvním důvodem pro odstraňování sněhu je již zmíněné lámání větví. Pokud je sněhu hodně a zatěžuje vašim stromům nebo rostlinám větve až přespříliš, odstraňte ho. Stejně tak chraňte před sněhem rostliny, které sice dokážou přečkat nízké teploty, ale na sníh nejsou ze své domoviny zvyklé. Typicky jde o některé horské kaktusy.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/snih-na-zahrade-stromum-prospiva-rostlinam-na-zahonech-skodi.A100130_092553_stavba_web

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.