Soused

Kdy můžete využít cestu přes sousedův pozemek

Dnes se budeme zabývat z právního hlediska zajímavým institutem. Jde totiž o takzvanou nezbytnou cestu, kterou se dají řešit situace, kdy se jako vlastník nemůžete dostat ke své nemovitosti přes veřejné komunikace a musíte využít cestu přes pozemek sousedův. Jak tento institut funguje?

Právní úprava nezbytné cesty

Nezbytnou cestu upravuje § 1029 odst. 1 občanského zákoníku. Ten stanoví, že vlastník nemovité věci, na níž nelze řádně hospodařit či jinak ji řádně užívat proto, že není dostatečně spojena s veřejnou cestou, může po sousedovi žádat, aby mu za náhradu povolil nezbytnou cestu přes svůj pozemek. Náhrada je zde zmíněna proto, že nezbytnou cestou je zasaženo do vlastnictví souseda. Jeho pozemek bude využíván i někým jiným. Většinou tak totiž dochází prostřednictvím věcného práva k věci cizí, nejčastěji služebnosti.

Smlouva

Foto: Depositphotos

Pouhá domluva? Může to být problematické

Máte-li dobrý vztah se sousedem, určitě vám mnozí závidí. Při řešení tohoto problému, tedy situace, že se na svůj pozemek nemůžete dostat z veřejné komunikace, to je určitě plus. Pozor však na řešení, které by spočívalo jen v pouhé ústní domluvě, jako jakési společenské úsluhy. Neměla by totiž právní následky a závaznost a mohl by nastat problém domáhat se svého práva k této cestě na sousedním pozemku, pokud by například soused přestal trpět vaše užívání cesty nebo by se změnil vlastník sousedního pozemku. Proto je dobré, zřídit se nezbytnou cestu podle práva.

Zřízení nezbytné cesty

Jak ji tedy zřídit? Nejprve vyrozumíte souseda, že uplatňujete svůj nárok dle § 1029 odst. 1 OZ. Tedy, že jej žádáte o zřízení práva nezbytné cesty přes jeho pozemek. Pokud se v takovém případě se sousedem dohodnete, a dohodnete se také na úplatě nezbytné cesty pak ji lze zřídit buď věcným právem, které zapíšete do katastru nemovitosti k sousednímu pozemku nebo pouze obligačně. To znamená, že budete mít jen úplatnou smlouvu o tom, že vy poskytnete úplatu a soused strpí vaše užívání nezbytné cesty, která vede přes jeho pozemek. Lepší je však zřídit věcné právo – dává vám to větší jistotu. Pokud se se sousedem nedohodnete, rozhodne o zřízení nezbytné cesty soud. Musíte k němu však podat žalobu. Soud pak většinou zřizuje služebnost k pozemku – tedy věcné právo zapisované do katastru nemovitostí.

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

2 komentáře

 1. Vít Odpovědět

  Pokud má soused, na druhé straně pozemku i vzdálenější straně cestu, tak má smůlu… A žádné břemeno cesty mi nebude zatěžovat můj pozemek.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Ano samozřejmě. Musí být dána nezbytnost této cesty, která spočívá mimo jiné v tom, že na pozemek se nedá dostat jinými prostředky než přes sousední pozemek. Jde totiž o omezení vlastnického práva souseda, a proto je možné k němu přistoupit až jako krajní řešení.
   Pokud se bavíme o situaci, kdy soused nechce mít břemeno na pozemku – někdy nemá na vybranou. Pokud se se sousedem nedohodne, pak, jsou-li tu zákonné důvody, o zřízení břemene rozhodne soud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *