Ježek je na zahradě vítaným hostem

Mezi živočichy, se kterými lze uzavírat oboustranně výhodnou „smlouvu“, patří jednoznačně ježek. Poskytnete-li mu totiž na své zahradě azyl, odmění se vám za to tím, že za vás bude bojovat se škůdci a tím chránit vaši úrodu i okrasné rostliny. Jak ale zahradu připravit tak, aby se v ní ježkovi líbilo? A jak konkrétně se potom k novému sousedovi chovat?

Proč lákat ježky do zahrady?

Ježek je pro zahradu velice užitečným pomocníkem. Jeho jídelníček totiž sestává z hmyzu, larev či housenek, ale také slimáků a plzáků.  Lze ho proto vidět jako pravého ochránce zahrady a jejího bohatství. Na zahradu, kde je pánem ježek, se neodváží dokonce ani hadi.

Je tak zřejmé, že přítomnost ježka je pro zahradu veskrze pozitivní, ježek na ní navíc nebude nic ničit. Na tomto místě je však třeba zmínit jednu věc: ježek se nikdy nestane domácím mazlíčkem. Nelákejte proto ježka na zahradu proto, aby si s ním mohly hrát děti apod. Ježek patří do divoké přírody a nikdy by nebyl v zajetí šťastný. I pokusy o mazlení a hraní jsou pro něj stresující. Navíc počítejte s tím, že ježek má ve svých bodlinách nejrůznější parazity, blechy apod.

02_jezek

Foto: Pixabay

Jakou zahradu má ježek rád?

Ježek se jen těžko usídlí na zahradě, která je posekaná na anglický trávník. Ježek potřebuje mít alespoň část zahrady v podobě neposekané divočiny a s vhodnými úkryty. Ježek je noční živočich a přes den musí být někde schovaný. K tomu, aby se mu na zahradě zalíbilo, hodně napomůže, pokud mu vždy večer připravíte misku s potravou, ideální jsou kočičí granule.

Pravidelným přikrmováním nejen, že ježka přilákáte, ale také ho připravíte na zimu, kterou přežívá v zimním spánku a na kterou potřebuje mít dostatečné tukové zásoby.

Ježek je zkrátka velký pomocník!

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.