01_sourozenci

Jeden pokoj pro dvě děti

Jeden dětský pokoj pro dvě děti je realitou v mnoha rodinách. Ne každý má zkrátka takové bytové podmínky, aby mohl každému ze svých potomků věnovat jeden pokoj. Na tomto řešení však ve skutečnosti není nic špatného, ba právě naopak. Psychologové často upozorňují, že sdílení dětského pokoje se sourozencem napomáhá rozvoji empatie. Sourozence učí vzájemnému respektu, toleranci a umění vycházet s dalšími lidmi. To ovšem neznamená, že soukromí snad není potřeba vůbec, to samozřejmě je. Jak tedy k návrhu dětského pokoje přistupovat ve chvíli, kdy se o něj dělí dva sourozenci?

Optické dělení místnosti

Jak bylo zmíněno, každý člověk – a u dospívajících dětí to neplatí o nic méně – potřebuje alespoň trochu soukromí. Většinou lze ale jen těžko uvažovat přímo o stavebních úpravách pokoje a jeho rozdělení na sektory, z nichž každý je osobním prostorem jednoho ze sourozenců, je tak třeba dosáhnout jinak. Posloužit mohou třeba vhodně umístěné skříňky nebo knihovna.

02_sourozenci

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Každý ze sourozenců musí mít stejné podmínky

Nejde ani tak o tom, aby měly sektory přesně stejnou „výměru“, byť alespoň rámcově by měl mít každý ze sourozenců podobně velký prostor. Důležitější je, aby měli oba k dispozici svůj stůl, lůžko a možnost být na chvíli sami. Při plánování sourozeneckého pokoje je také třeba mít na paměti, že kromě podobných kusů nábytku mají oba nárok i na podobný přísun denního světla. Je proto třeba oba tyto osobní prostory rozmístit tak, aby se nacházely v podobné poloze vůči oknu.

Jak vybírat nábytek a doplňky

V tomto ohledu je hlavním parametrem věk daného dítěte. Není nutné, aby měli oba sourozenci stejný psací stůl a židli, mnohem důležitější je, aby co nejlépe vyhovovaly jejich fyzickým parametrům, věku a potřebám. Při zařizování pokoje lze ale na budoucí růst dětí myslet a pořídit jim např. takový stůl, který lze s časem zvyšovat. Tím pádem jim déle vydrží a bude možné nábytek sjednotit i ve chvíli, kdy jsou oba sourozenci různě staří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *