Je nejvyšší čas na kontrolu komína. Ve hře jsou velké pokuty

komín

Léto pomalu odchází, nadešla chvíle, kdy je třeba připravit se včas na zimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží a s ní i povinnost kontroly kotle a komínu, které musí řešit řada domácností. Při absenci kontroly hrozí nejen vysoká pokuta, ale riskujete i nedostatečné vytápění ve vašem interiéru nebo problémy s pojišťovnou v případě havárie.

Kontrola komína

Kontrola komína pověřenými osobami by měla dle zákona probíhat alespoň jednou ročně. Pokud péči o komín zanedbáte, může se stát, že spaliny, které komínem při zatápění potřebují odejít, mohou komín zcela zablokovat. A za škody způsobené tímto nedbalým chováním můžete zaplatit nemalé peníze. Pojišťovna vám v takovém případě totiž nijak nepomůže. O zvýšeném riziku požáru není třeba se ani zmiňovat.

kotel

Foto: Pixabay

Pokud kontrolu komínu neprovedete, může vám být udělena pokuta až do výše 10 000 Kč, kterou vám může udělit hasičský záchranný sbor. U právnických osob či OSVČ potom může činit až 100 000 Kč. V případě požáru můžete také platit veškeré výlohy spojené s touto tragédií, neboť si nad ní pojišťovna umyje ruce.

Kontrola a čištění

Nechte proto komín při kontrole vždy rovnou i vyčistit. Komín nemůžete vyčistit jen svépomocí, i k této činnosti je nutné přizvat odborníky. Je potřeba vyčistit především dehtové usazeniny, které se nachází na dně komína. Ty nejčastěji ucpou komín, který nemůže naplno fungovat. Vždy ale záleží na tom, jakými prostředky jste minulou zimu topili. Pokud jste totiž topili například hnědým uhlím, kontrolu budete potřebovat pravděpodobně i více než jednou ročně.

Pokud komín upravujete nebo ho teprve stavíte, nezapomeňte, že i takový komín musí projít bezpečnostní kontrolou, tzv. revizí.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/mnoho-lidi-ignoruje-povinnost-pravidelne-kontroly-kominu-a-kotle-hrozi-vysoke-pokuty/ 

https://www.finance.cz/543484-povinna-kontrola-komina/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.