Kominík

Jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí komínu

Používají se obě spojení. Buď někdo hovoří o kontrole komínu, nebo o revizi komínu. Z hlediska povinností majitelů nemovitostí však nejde o tu samou věc. Dobré je si tento terminologický rozdíl vysvětlit a dát si pozor na jeho užívání. Pojďme tedy na to.

Kdy je nutné provádět revizi

Revize komína neboli revize spalinové cesty, se musí provádět vždy před uvedením nové spalinové cesty nebo při jakékoli stavební úpravě komínu. Stejně tak se musí revize komínu provádět, pokud změníte druh paliva připojeného spotřebiče paliv nebo před připojením spotřebiče paliv do dosud nepoužívané cesty. Tuto povinnost však nemáte, pokud měníte spotřebič za spotřebič stejného druhu, typu a výkonu. Musíte však splnit podmínku, že způsobilost spalinové cesty potvrzuje zpráva o provedení čištění a kontroly spalinové cesty. Revize komínu musí být provedena také v případě, kdy u vás zaznamenáte takzvaný komínový požár či při objevení trhlin nebo důvodného podezření na existenci trhli u vaší spalinové cesty.

Topení briketami

Foto: Pixabay

Jindy postačí jen kontrola komínu

V ostatních případech tedy postačí pouhá kontrola komínu, kterou provede kominík. Stane-li se však, že při kontrole kominík konstatuje, že u vás objevil trhliny, může u vás, s ohledem na rozsah vad, nařídit odstavení kotle. Až do odstranění závady na komínu tak nemůžete využívat svůj kotel. Poté musí uvedení kotle znovu do provozu předcházet právě revize komína.

Kdy musíte kontroly provádět

Pokud vám tedy stačí jen kontrola komína, ani zde není režim této povinnosti volný. Jde totiž o povinnost, jejíž splnění je nutné opakovaně a v daných lhůtách. Stejně tak musí být splněna povinnost čištění. Máte-li spotřebič s výkonem do 50 kW na pevné palivo, musíte při celoročním provozu čistit spalinovou cestu 3x ročně. při sezónním provozu stačí 2x ročně. Stejný spotřebič, avšak na kapalná paliva se musí při celoročním provozu čistit 2x ročně a při sezónním užívání 1x ročně. Plynový spotřebič poté 1x ročně. No a kdy je nutná kontrola komínu? U spotřebičů do 50 kW na pevná, kapalná i plynná paliva musí být spalinová cesta kontrolována minimálně 1x ročně. Spotřebiče nad 50 kW vyžadují, stejně jako čištění, kontrolu komína 2x ročně (plynové spotřebiče jen 1x).

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

1 komentář

 1. pepan60 Odpovědět

  Zase poloviční informace. Co by člověk čekal od novinářů…
  Od jakého výkonu se musí pravidelně kontrolovat?
  Kdo vám co může udělit za neprovedení pravidelné kontroly?
  Kdo tento papír může kontrolovat a vyžadovat?
  To je tak když někdo píše článek o něčem čemu vůbec nerozumí a je neschopný si to zjistit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *