Koza na dřevo

Jaká musí být koza na řezání dříví

Možná se to nezdá, ale dřevo se dostalo opět do popředí zájmu. Tedy alespoň v palivové podobě. Není se čemu divit, protože jako palivo je levné, výhřevné a maximálně příjemné z pohledu sálavého tepla. Pokud se rozhodnete ušetřit na jeho pořízení, musíte si jej samozřejmě v domácích podmínkách pořezat. Učinit tak samozřejmě můžete motorovou pilou na zemi, nebo budete jednotlivé kmeny skládat na sebe. Práce bude nepohodlná a pomalá. I proto se vyplatí pořízení kvalitní a spolehlivé kozy na dřevo. Jaké možnosti se dnes nabízejí, se podíváme v následujících řádcích.

Tradičním kozám na dřevo odzvonilo

Pamatujete klasické kozy na dřevo, které se vyznačovaly svým tělem složeným z kulatých kmenů? Pokud ano, vězte, že dnes již tyto modely prakticky neexistují. Najdeme jej pouze na některých chatách a chalupách, kde se žije postaru, anebo není zapotřebí až tak velkého množství dřeva pro otop. Jaké možnosti se tedy nabízejí a proč si které kozy na dřevo pořizovat?

Hliníkové skládací kozy

Dřevěné kozy na dřevo začaly být postupně vytlačovány klasickými kozami kovovými. Ty jsou ovšem poměrně těžké a manipulace s nimi není zrovna jednoduchá. V každém případě se dnes kupují hlavně hliníkové kozy na dřevo, jež jsou typické minimální hmotností, maximální skladností a pohodlným zpracováním. Není od věci volit modely větší, na které se vejdou i delší kmeny, jež jednoduše několika řezy rozdělíme na polínka. Malé kozy se zkrátka nevyplatí. U velké kozy budete mít jistotu efektivnější práce.

Pohodné skládací kozy s držákem pily

Maximálně pohodlné jsou variace hliníkových skládacích koz a držáku na pilu. Díky této efektivní kombinaci se dostanete k závěru, že kmeny postupně posunujete a pilou jednoduše řežete. Nebude vám zůstávat ani takový odpad v podobě řezin, jako je tomu při řezání motorovou pásovou pilou. Dnes je vyrábí hned několik firem, mezi které patří AEG, Einhell, Hecht či Bosch. Cena se pohybuje okolo 2000 korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *