Jak zabezpečit střechu před poškozením od sněhu

střecha

Během zimního období se často projeví fakt, že při projektování nové střechy nebo významnější rekonstrukci té starší zapomíná řada lidí na protisněhovou ochranu. Ve chvíli, kdy na střeše leží vysoká vrstva sněhu, už je ale na úpravy pozdě a hrozí nebezpečí, jak střeše samotné, tak lidem pod ní.

Sníh představuje nebezpečí

Sněhová vločka je sice symbolem křehkosti a jemnosti, pokud je ale sněhových vloček příliš, s jemností to nemá nic společného. Již jen několik málo centimetrů sněhu ležících na střeše může vytvořit několikatunovou masu materiálu, která se navíc může dát za příhodných podmínek do pohybu. Výsledkem může být potom vážně poškozená střecha nebo zranění lidé procházející pod ní. A tomu je třeba se za každou cenu vyhnout.

Sníh může při pohybu vytrhnout veškeré vyčnívající prvky a s nimi i kus střechy samotné. O tom, co se stane, když sníh, za který majitel nemovitosti vždy odpovídá, někoho zraní, snad ani není třeba se dlouze rozepisovat.

sníh

Foto: Pixabay

Protisněhová opatření

Aby se nic z výše uvedeného nestalo, je třeba střechu vybavit elementy, které brání tomu, aby se sníh po střeše rozpohyboval. Hlavními prvky jsou tzv. protisněhové háky, tedy vhodně tvarované zábrany umisťované na střešní krytinustřešní krytinu. Háky mohou být doplněny o sněhové rozrážeče nebo trubkové sněholamy. Je však velmi důležité, aby byly protisněhové ochranné prvky po celé střeše rozmístěny rovnoměrně, ne jen ve spodní části. V takovém případě by totiž ani ochranné prvky nápor sněhu nevydržely.

Konkrétní rozmístění těchto prvků závisí na ploše, materiálu i sklonu střechy a měl by jej určit profesionál v oboru. V ideálním případě je protisněhová ochrana samozřejmě již součástí originálního návrhu. Funkční ochrana zabrání pohybu sněhu a bude jej držet až do chvíle, kdy sníh postupně odtaje.

Zdroje informací: https://www.living.cz/chrante-svou-strechu-i-zdravi-pomoci-protisnehovych-opatreni/

https://www.blachotrapez.cz/cs/blog/pred-zimou-zkontrolujte-strechu-a-nainstalujte-protisnehove-zabrany

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.