Jak z malé garsonky vytvořit útulný byt a opticky ho rozšířit

Byt

Garsonky jsou sice malé, ale pro jednoho až dva stačí. U realitních makléřů najdete spoustu garsonek a malometrážních bytů na prodej. Byly vždy zárukou pro ty, kteří si nemohli dovolit jiné bydlení. Měly být cenově dostupné a bez dalších zbytečných výdajů, nebo se daly koupit jako investice, kdy se dávají k pronájmu.

Každopádně, ať už se menší byty kupují z jakéhokoli důvodu, stejně se zařizují tak, aby vytvořily oddělené kuchyně. Tím se zamezí tvorby klecového bytu. Co ušetříte na koupi garsonky a malého bytu, to můžete investovat do jejich vylepšení.

Vytvořte si oddělené prostory

Nemusíte stavět zeď z cihel nebo porobetonu. Stačí si opatřit paraván, nebo regály, vyrobit si police nebo něco podobného. Také si můžete udělat oddělený prostor rohovou lavicí nebo pohovkou. Pokud máte více peněz, podívejte se po posuvných stěnách, které jsou elegantní a dají se lehce otevírat a zavírat. Nejlevnějším řešením je pověsit závěsy nebo záclony.

K osamostatnění kuchyně se dá použít sádrokarton. Je ohebný, bílý a lehce se s ním manipuluje. Desky vybírejte podle toho, co očekáváte, že se bude v místnostech dít. Budou se na ně věsit poličky? Hodně desek mají zkombinované vlastnosti, aby dokázaly odolat vlhkosti a byly pevné nebo akustické.

kuchyně

Foto: Pixabay

Menší kuchyň pro více místa

Pořiďte celý kuchyňský set, který se dá skládat do modulů. A dají se skládat podobně jako stavebnice. Místo vám ušetří i spotřebiče pro vaření. Trh je přesycený a nabízí vám i styl zvaný minikuchyň. Vrchní prostor je pro dřez a ke krájení + dvě ploténky na vaření. Můžete si ji nechat doplnit o indukční varnou desku a elektrickou troubu. Dole je místo pro ledničku a mrazák, samozřejmě i skříňky pro nádobí a odpadkový koš.

Jak si rozšířit prostor

Jedná se pouze o optický klam, ale proč ne? Stěny obarvěte světlou barvou a měla by především ladit s dveřmi, okny a podlahou. Využijte zrcadla, která budou odrážet světlo. Dobře uděláte, když se zamyslíte nad dveřmi a jejich způsobu otevírání. Klasické vyměňte za posuvné a prosklené.

Rozhodně pořiďte skříně, které zakryjí plochu od podlahy ke stropu. Do regálů dáváme věci v designových koších. Poohlédněte se po sezení s úložným prostorem. Jídelní stůl si pořiďte jako sklápěcí ke stěně. Ohledně postele je to jednoduché. Stačí rozkládací gauč.

Zdroje info: novinky.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay