Jak využít větrná jablíčka ke hnojení zahrady: Díky mulči nepřilákáte škůdce

jablka

Jak využít větrná jablíčka ke hnojení zahrady – díky mulči nepřilákáte škůdce, lopata se postará o rychlejší absorpci živin. Spadlá jablka, známá také jako větrná jablíčka nebo padavčata, jsou plody, které přirozeně spadly ze stromu. Může se tak stát v důsledku silného větru, nemoci nebo i zralosti.

Zatímco zralé a neporušené plody si můžete vychutnat čerstvé nebo z nich vyrobit lahodné zavařeniny, například kompot, láma hůl byste neměli ani nad těmi spadanými. Opravdu se vyplatí je využít jinak, než jako odpad.

Význam odklízení opadaných jablek

Zanedbání úklidu těchto spadaných plodů může vést ke kontaminaci půdy a šíření škůdců nebo chorob. Pokud jsou totiž spadaná jablka ponechána pod stromy, mohou se škůdci rychle přesunout na zdravé plody a způsobit tak další škody.

Správná likvidace padaných jablek

Padavčata se obvykle doporučuje zakopat na vyhrazeném místě na zahradě. Tento proces však musí být proveden správně, aby nepřilákal škůdce.

Foto: Pixabay

Návod, jak likvidovat spadaná jablka

Vybrat si můžete z několika různých provedení tohoto procesu.

Použití jako hnojivo: Shnilá jablka mohou posloužit jako vynikající organické hnojivo pro vaši zahradu. Skvěle se hodí například k výživě ovocných stromů a keřů. V případě keřů začněte tím, že shnilá jablka nasekáte lopatou. Poté kolem keře vykopejte příkop, do kterého nasypte nasekaná jablka a následně vrstvu kompostu a zeminy o tloušťce asi 15 cm. Na závěr mulčujte slámou nebo dřevěnými štěpkami. U ovocných stromů použijte vybraná větrná jablka bez hniloby a škůdců. Vykopejte příkop asi 10 cm od paty stromu, hluboký přibližně 15 cm. Do výkopu umístěte jablka a zasypte je zeminou.

Kompostování: Pokud kompostujete, můžete větrná jablka přidat do kompostu. Pro vyrovnání kyselosti přidejte do kompostu dolomitový prášek nebo dřevěný popel.

Spadaná jablka jako mulč s vysokým obsahem živin

Shnilá jablka lze také použít jako mulč bohatý na živiny – stačí je jednoduše rozsypat kolem zahradních rostlin. Jak se jablka rozkládají, uvolňují do půdy živiny a podporují zdravý růst. Vždy je však přikryjte vrstvou dobrého mulče – zabrání zápachu i tomu, aby se do nich dostali škůdci a zamořili vám zahradu.

Závěrem lze říci, že opadaná jablka mají potenciál prospět vaší zahradě i poté, co se stanou na vašem stole již nepotřebnými. Správnými metodami likvidace můžete minimalizovat riziko napadení škůdci a chorobami a zároveň zlepšit zdraví své zahrady. Ať už se použijí jako organické hnojivo, kompost nebo mulč bohatý na živiny, jsou spadaná jablka příkladem toho, jak lze využít přírodních cyklů k udržitelnému a plodnému zahradničení.

Zdroj: https://hobby.instory.cz/2493-vyuzijte-spadana-nezrala-jablka-na-maximum.html, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/spadana-jablka-vyuziti-30001007.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.