Jak vybrat živý stromeček a jak se o něj do Vánoc starat

vánoční stromek

Řezaný vánoční stromek se zdravým jehličím udělá radost zpravidla celé rodině. Aby vám ale vánoční stromek hned neopadal a vydržel alespoň do svátků Tří Králů, je zapotřebí zhodnotit pečlivě jeho stav. Vydat se můžete do kteréhokoliv prodejního stánku poblíž vašeho domova, záležet bude mnoha parametrech, třeba na jeho výšce, druhu, a samozřejmě aktuálním stavu. Jak na to?

Jaký druh vybrat?

I zdánlivě řídká borovice může být symbolem letošních Vánoc, ale i když má své příznivce, lidé dávají častěji přednost hustším stromkům. I ty mohou mít ale své nevýhody. U smrčku dejte pozor na jeho rychlé opadávání, jako vánoční stromek bude proto nejvhodnější jedle.

Oproti smrku a borovici vás jedle vyjde s trochou nadsázky na pěkný majlant. Pokud nezvolíte strom hodně do výšky, může vás však i jedle vyjít jen na pár stovek. Nejde ale jen o cenu, čím vyšší stromek koupíte, tím více práce s ním budete mít. Uskladnit například tří metrový strom může být nemalý problém. Měřte proto strom vždy podle výšky vašeho stropu.

vánoční stromek

Foto: Pixabay

Zelená je dobrá

Pokud na stromku vidíte jen sytě zelenou barvu, není co řešit, strom vykazuje známky čerstvosti. Strom si ale vždy prohlédněte rozbalený, nejlépe ze všech stran a na denním světle. Jedině tak si můžete být jistí, že vám stromek dlouho vydrží.

Platí také, že čím je stromek v poměru ke své výšce těžší, tím více vody obsahuje. Připomíná nám to, že myslet musíme i na jeho vláhu. Po příchodu domu mu proto zajistěte dostatečný přísun vody. Kmen ponořte nejlépe do nádržky s vodou. Během doby zbývající do Vánoc dejte pozor na zamrznutí vody v nádržce a vodu měňte častěji.

Stromek kupte co nejdříve, budete mít větší výběr

Všechny vánoční stromky se řežou zhruba ve stejnou dobu. Z toho plyne, že čím rychleji si vyberete, tím rychleji můžete váš strom zavodnit. Na stáncích stromy k vláze moc nepřijdou. Čím dříve, tím pro váš strom lépe. Nenechte strom na suchu, stromek středního vzrůstu pojme dokonce až půl litru vody denně. Domů si proto pořiďte stojánek s nádržkou na vodu. Netrapte strom žízní. Stromek se vám za to dlouhodobě odmění.

Doma stromek před Vánoci umístěte hlavně tam, kde není topení ani přímé slunce. Nazdobit ho postačí večer před Štědrým dnem.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/vyber-ziveho-vanocniho-stromku-rady-tipy-doporuceni/

https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-zivy-vanocni-stromecek.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.