Jak v zimě správně sušit v bytě prádlo

prádlo

Problémy se sušením prádla během zimy zažívá poměrně valná hromada hospodyněk. Vlhko, které z vypraného prádla zahltí téměř celou domácnost, způsobuje často vznik plísní. Pokud nemáte doma sušičku, nezbývá nic jiného než zapojit do práce odvlhčovač vzduchu nebo větrák.

Odvlhčovač vzduchu

Aby mohlo prádlo správně schnout, je zapotřebí udržet v interiéru pravidelnou cirkulaci vzduchu. Jarní vánek je na sušení prádla ideální, doma ho ale můžete nahradit například průvanem vzduchu přes otevřená okna. Pokud ale nechcete dlouho větrat a vpouštět do interiéru zimu, pořiďte si obyčejný odvlhčovač vzduchu.

prádlo

Foto: Pixabay

Jakmile zůstane prádlo nacucané vodou příliš dlouho, může se stát, že začne nelibě zavánět. V takových případech je nutné dostat vodu z prádla co nejrychleji pryč. Odvlhčovač vzduchu ponechte v místnosti, kde sušíte prádlo, nejideálněji co nejblíže k sušáku vašeho prádla.

Před zapnutím odvlhčovače se ujistěte, že je nádržka na vodu zcela prázdná. Z jedné várky dobře vyždímaného prádla můžete posbírat až dva litry vody. Nádržku na vodu průběžně kontrolujte a případně ji vyprázdněte včas. Pokud se vám bude zdát prádlo málo vyždímané, můžete jej nechat vyždímat na nejvyšší otáčky znovu. To však některé tkaniny nesnesou, je potřeba před ždímáním prádla zhodnotit vždy i jeho materiál.

Co dělat, aby prádlo schlo co nejrychleji

Prádlo, které nemůžete ždímat při vysokých otáčkách, jednoduše po vyprání zabalte do savých ručníků, vodu do ručníků vysajte a spolu s prádlem ručníky pověste. Je důležité nechat mezi jednotlivými kusy oblečení i mezery. Pokud se vše na sušák vejde, vložte mezi jednotlivé kousky prádla nahřáté suché utěrky. Prádlo, které chcete usušit nakonec ještě prožeňte vzduchem z větráku. Cirkulující vzduch pronikne do tkaniny jednotlivých kousků prádla poměrně snadno. Prádlo díky tomuto triku uschne mnohem rychleji.

Máte-li doma dlouhé žebro topení, postavte stan

Prádlo zavěste tak, jak jste byli doposud zvyklí. Přes sušák rozložte velké prostěradlo, nechte teplý vzduch cirkulovat pod touto velkou plachtou ihned v blízkosti vašeho předem rozehřátého topení. Budete se možná divit, jak tento zcela primitivní stan může dobře zafungovat.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-doma-v-zime-susit-mokre-pradlo-opravdu-efektivne-32985.html

https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/621642/jak-susit-pradlo-v-byte-aby-dobre-proschlo-a-nezatuchlo.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.