Jak urychlit klíčení rostlin, když jste nestihli ideální termín pro výsev

V polovině dubna je už dobré mít dostatečně vyrostlé rostliny zeleniny i okrasných květin pro sadbu. Pokud jste to ale nestihli a chcete urychlit klíčení, aby bylo zpoždění co možná nejmenší, budou se vám hodit následující praktické rady.

Teplo, světlo a vlhko

Sázkou na jistotu je výsev v domácích podmínkách. Klíčení urychlíte vhodnou teplotou, která se pro většinu druhů pohybuje kolem 20 až 25 stupňů. Pokud chcete své pěstování dotáhnout do dokonalosti, můžete si pořídit nejrůznější vyhřívané skleníčky, kde je klíčení díky optimální teplotě a mikroklimatu opravdu urychlené. Zvládnout to ale můžete i s minimálními náklady, když výsevní misku dáte například nad topení a budete kontrolovat dostatečnou vlhkost.

Namáčení semen před výsevem

Jednou z možností, jak urychlit samotný proces klíčení semen a jejich otevření, je namáčení ve vodě. Typicky se doporučuje namočení na zhruba 24 hodin. U některých druhů s tužšími a většími semeny však můžete dobu ještě o něco prodloužit. Přímým namočením semene do vody dojde k jeho rychlejší aktivaci a nabobtnání. Klíček se tak může objevit až o několik dnů rychleji s porovnání se situací, kdy zvolíte jen klasický výsev do půdy. Pozor si ale dejte na plísně, jejichž riziko se při máčení semen bohužel zvyšuje. Výsev tak pečlivě sledujte a jakmile se objeví náznak plísně, začnete situaci co nejdříve řešit.

Foto: Pixabay

Přidejte světlo

Jakmile malé rostlinky vyklíčí, ještě zdaleka nemáte vyhráno, protože první fáze růstu jsou mnohdy až neuvěřitelně pomalé. Pomoci může přisvěcování. V zásadě stačí běžně dostupné lampičky, ale rostliny velmi dobře reagují také na nejrůznější lampy se světelným spektrem přímo určeným k podpoře růstu. Úplně nejlepší je ale přirozené sluníčko, proto by výsevy měly být na parapetu. A jakmile bude venku dostatečné teplo, opatrně přesuňte malé rostlinky klidně rovnou ven, jen dejte první dny pozor na spálení nebo nízké teploty.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vstavej-seminko-holala-aneb-jak-urychlit-kliceni-rostlin-30489.html

Náhledové foto: Pixabay