Jak udržovat podlahu čistou?

Podlaha

Čistá (nebo naopak špinavá) podlaha je vizitkou každé domácnosti a také jednou z prvních věcí, kterých si jakákoliv návštěva všimne hned po příchodu do interiéru. Každý, komu na čistotě interiéru alespoň trochu záleží, se proto snaží udržovat jí v co nejlepším stavu. To však může být poměrně náročné. Nejedná se sice o žádnou raketovou vědu, ale nějaké tipy a triky se vždy hodí. Jak tedy udržet podlahu maximálně čistou, pokud možno s minimem námahy?

Bez luxování to nepůjde

Správný způsob čištění podlahy bude samozřejmě vždy záviset na materiálu, ze kterého je vyrobena. Druhů podlah je totiž na trhu opravdu hodně a každý z nich vyžaduje určitou specifickou péči. Jinak budeme přistupovat k čištění linolea, jinak bude vypadat péče o dřevěnou podlahu.

Ať již ale máte podlahovou krytinu jakoukoliv, vždy platí, že je třeba jí průběžně, a také před každým hlubším čištěním, zbavit hrubých nečistot a prachu. Jinými slovy: je potřeba podlahu vyluxovat. Prach a další drobné částečky nejsou totiž jen estetickým problémem ve chvíli, kdy začnou být viditelné. Jejich hlavní nebezpečí tkví v tom, že způsobují oděr vrchní vrstvy podlahy. Výsledkem jsou miniaturní škrábance, které se však postupem času stanou viditelnými.

Z toho, co bylo napsáno výše plyne jediné: podlahu je třeba pravidelně vysávat. Vysávání podlahy je šetrnější než smeták, neboť nesmýká prachem po podlaze, a tudíž ke zmíněnému oděru nedochází, resp. dochází k němu mnohem méně. Díky novým technologiím je navíc možné nechat si vysávání zautomatizovat. Robotické vysavače se rutinní a neoblíbené činnosti rády ujmou a člověk tak má čas na důležitější nebo zábavnější činnosti.

Údržba podlah podle typu

Každá podlahová krytina vyžaduje odlišnou péči. Nejnáročnější je dřevo, které je třeba pravidelně ošetřovat, naopak nejméně náročnou na údržbu je podlaha vinylová. 

Dřevěná podlaha

Péče o dřevěnou podlahu je trochu složitější než je tomu třeba v případě podlahy vinylová. Na druhou stranu je ale dřevo materiál působící významně exkluzivnějším dojmem a jedná se o tradiční přírodní materiál se vším všudy. Základem údržby dřevěné podlahy je její pravidelné ošetření vhodným olejem či voskem. Typická frekvence je jednou za dva roky.

Každý den je na místě zbavovat podlahu mechanických nečistot, použít lze jak automatický, tak ruční vysavač. Mokré vytírání by mělo být prováděno cca jednou za týden, jednou za měsíc se vyplatí přidat do vody čistící prostředek na dřevěné podlahy.

Podlaha

Foto: Pixabay

Vinylová podlaha

Na rozdíl od dřevěné podlahy je ta vinylová považována takřka za bezúdržbovou. Má-li ale vydržet dlouho stále stejně pěkná, určitou údržbu potřebovat bude. I v tomto případě je třeba denně vysávat, jednou za týden čistit podlahu s přídavkem čistícího prostředku na vinylové podlahy a jednou za čas se vyplatí vyčistit povrch podlahy ručně, s pomocí houbička. To platí především pro ty podlahy, které mají hrubý povrch s reliéfem, do kterého se mohou dostat nečistoty, které běžným povrchovým čištěním potom nelze odstranit.

Laminátová podlaha

Dalším typickým typem podlahy je podlaha laminátová. Ani ona ale není na údržbu naštěstí příliš náročná. Pro její čištění platí prakticky totéž, co pro podlahu vinylovou, ale s několika významnými rozdíly. Na čištění laminátové podlahy byste neměli používat příliš mokrý hadr nebo mop. Voda není pro laminát příliš prospěšná a mokré čištění v tomto případě znamená čištění navlhčeným hadrem. Je také třeba vyhnout se agresivním čistícím prostředkům a používat opravdu jen ty, které jsou pro tento typ podlah přímo určené.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.