Jak udržovat plot, aby vypadal jako nový?

Plot oddělující soukromý pozemek od veřejného prostoru je nesmírně důležitým prvkem každého domu, neboť poskytuje jeho obyvatelům soukromí, zvyšuje úroveň zabezpečení objektu a je také estetickým prvkem. Vhodně zvolený a udržovaný plot dokáže podtrhnout celkový vzhled domu, se kterým vytváří jedinečnou kompozici. Jak ale ke správné údržbě plotu přistupovat?

Materiál plotu jako zásadní parametr

Ploty mohou být samozřejmě různé a podle toho, z jakého materiálu jsou vytvořeny, je poté třeba volit ten nejvhodnější způsob údržby. Nejčastěji se setkáváme s ploty kovovými, dřevěnými, betonovými, kamennými nebo plastovými, resp. dřevoplastovými.

Beton, kámen a dřevoplast přitom mají jednu společnou vlastnost: jsou prakticky bezúdržbové. Mluvíme-li tedy o jejich údržbě, máme na mysli pouze mechanické očištění jejich povrchu, třeba proudem tlakové vody.

plot

Foto: Pixabay

Dřevo a kov

O něco větší práce bude pouze s ploty ze dřeva a kovu. V obou případech bude nutné investovat do jejich pravidelné údržby a renovace trochu snahy a energie. V případě dřeva se na vzhledu plotu časem začnou podepisovat povětrnostní vlivy nebo UV záření. Výsledkem je plot zašedlý a nevzhledný.

Správný postup renovace dřevěného plotu spočívá v prvotním odstranění nečistot a staré barvy. To lze opět udělat tlakovou vodou. Potom vyčistěte povrch saponátem, opláchněte a nechte vyschnout. Původní barvu zbruste a následně naneste novou základovou vrstvu a posléze vlastní vrstvu nové barvy.

V případě kovových plotů je postup v zásadě podobný. I v tomto případě je třeba bruskou nebo brusným papírem odstranit starou barvu, případě vrstvičku koroze. Následovat bude základová vrstva (nebo vrstvy) nového nátěru a potom vrstva vnější.

Ve všech zmíněných případech se vyplatí investovat do barev maximálně kvalitních, s antikorozními vlastnostmi a vysokou mírou odolnosti.

Zdroje informací: https://www.living.cz/planujete-renovaci-plotu-nezapomente-dukladne-ocistit/

https://www.plotyschuster.cz/n/kdo-je-vlastnikem-plotu-a-jak-na-udrzbu-9.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.