Rolety

Jak udržovat interiérové rolety

Hned po žaluziích jsou rolety nejoblíbenějším druhem stínění v našich interiérech. Jejich údržba není nijak náročné, ale je třeba vzít v úvahu použitý materiál. Zatímco některé typy rolet si libují v mokrém čištění, jiné byste tímto postupem nenávratně zničili. Jak tedy interiérové rolety udržovat ve stále perfektním stavu?

Látkové rolety jsou vyrobeny z odolných materiálů, obvykle s antistatickou úpravou, které brání usazování špíny a prachu. Nejčastěji používanými materiály jsou bavlna, viskóza nebo len. Tyto rolety obvykle nesnášejí vodu smíchanou se saponáty, které na nich zanechávají nevzhledné skvrny a mohou dokonce snadno poškodit i jejich tvar! Na jejich očištění obvykle postačí mírně navlhčený hadřík, kterým otřete znečištěná místa. V případě silného znečištění je možné postižené místo vydrhnout zubním kartáčkem namočeným v čisté vodě. Rolety vždy ihned a důkladně osušte.

Rolety

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Římské látkové rolety jsou ušité rovněž z velmi kvalitních látek a to až do té míry, že je lze jednoduše prát. Voda o teplotě 30° C a jemný prací prostředek vám bohatě postačí. Stačí je ručně vyprat a ani nemusíte vytahovat výztuhové tyče. Nechte je uschnout na dobře větraném rovném místě (můžete je třeba přehodit přes sušák) a na okno je vraťte až ve chvíli, kdy jsou dokonale suché.

Zatemňovací látkové rolety je rovněž možné vysát nástavcem určeným na čalounění a následně dočistit jemně navlhčenou textilií.

Bambusové interiérové rolety se při údržbě spokojí (stejně jako ratanové) se suchou prachovkou, kartáčkem nebo vlhkým hadříkem. Bambus do sebe vlhkost nepřijímá, nemusíte se tedy bát pokroucení materiálu a znehodnocení rolet.

Jestliže jsou vaše rolety opravdu silně znečištěné (například vlivem stavebních prací v bytě), můžete je rovněž zanést do specializované čistírny. Těch u nás v republice existuje hned několik. A jde o mnohem levnější možnost, než kdybyste rolety kupovali nové.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *