Jak správně sklízet a uskladnit jablka

Časné podzimní měsíce jsou tradičně spojené se sklizní jablek. Pro zachování jejich maximální kvality a uchování až na několik měsíců je důležité dodržet některá základní pravidla. Podívejte se, jak zvládnout sklizeň i skladování jablek na jedničku.

Poznejte ideální čas pro sklizeň jablek

Kdy je nejlepší doba pro sklizení jablek? To zčásti záleží na odrůdě, ale snad pro všechna jablka platí několik základních poznávacích znaků, které vám napoví, že právě teď může být správný čas pro zahájení letošní sklizně. Výborným poznávacím znakem je kromě optimálního zbarvení plodů také to, jestli se uvolní ze stopky při lehkém pootočení o zhruba devadesát stupňů. Zralé jablko poznáte i podle hnědě zabarvených semen uvnitř jádřince.

Důležité je i správné trhání

Chybou při trhání můžete zničit velkou část úrody. Pokud se jedná o jablka určená na skladování, je potřeba postupovat velmi opatrně a snažit se jednotlivé plody nepomačkat, neomlátit či jinak mechanicky nepoškodit. Důležité je ponechání stopky. Před uložením do bedny na skladování každé jablko pečlivě prohlédněte a do sklepa dejte jen ta opravdu nejlepší bez žádného poškození. Ostatní zpracujte co nejdříve.

Foto: Pixabay

Dostatek vzduchu a pouze jedna vrstva jablek

Pro skladování volíme dostatečně vzdušné místo. Aby byla zajištěna cirkulace vzduchu a jablka se nijak přehnaně netísnila na jedné hromadě, dávejte vždy do každé přepravky pouze jednu vrstvu. Připravené vzdušné bedýnky s otvory by měly být samozřejmě čisté a ideálně dezinfikované. Jablka samozřejmě musí být zdravá a nijak nepoškozená. Ideálním místem pro skladování bude sklep, kde se teplota pohybuje zhruba kolem 4 stupňů. Aby se jablka nescvrkávala, je potřeba dosáhnout ve sklepě relativní vlhkosti kolem 85 procent. Pozor také na společné skladování s další zeleninou, aby se nepoškodila svěží chuť jablek. Když to všechno zvládnete, mohou jablka vydržet klidně i několik měsíců.

 

Zdroj: https://living.iprima.cz/jak-sklizet-a-uskladnit-jablka-poznate-kdy-uz-jsou-tak-akorat-zrala-a-nastal-pravy-cas-je-otrhat-185012 a https://zahradnickakucharka.cz/jak-spravne-sklizet-a-uskladnit-jablka-i-hrusky/

Náhledové foto: Pixabay