Jak správně čistit prach z obrazovek? Na tom, jaký typ máte, opravdu záleží

01_televize

Čištění obrazovek a monitorů pomáhá udržovat dobrou kvalitu obrazu. A nezáleží na tom, zda vaší domácnosti vévodí nové plazmové, LCD nebo LED televizory anebo spíše stará technika se vším všudy.

Před čištěním je nutné jakýkoliv monitor vypnout oblohu a to hned z několika důvodů. Možná vám přijdou banální, ale není tomu tak.

Proč vypínat televizi před čištěním

Tak především vám černý a tmavý povrch dává lepší o tom, kolik prachu a špíny je třeba odstranit. Na tmavém pozadí tohle vše navíc snadno uvidíte. Když to vyjde, je také s čištěním mnohem lepší počkat až na chvíli, kdy monitor nebo televizor vychladne. To umožní mimo jiné žádoucí rozptýlení statické elektřiny, takže se nový prach na váš spotřebič hned tak nepřilepí. A jak postupovat, aby nedošlo k poškození povrchu?

Jak vyčistit obrazovku LED televize i všech ostatních

Především nikdy nespěchejte a na obraz příliš netlačte. K čištění televizoru také nepoužívejte žádné abrazivní materiály. Nikdy také nepoužívejte čisté chemikálie, musíte použít pouze ředěný ocet nebo etanol. Jedinou výjimkou jsou speciální čisticí prostředky, určené zvláště pro plazmové, LED a LCD obrazy.

Televize

Foto: Pixabay

Domácí přípravek na čištění obrazovek

Použijte nejlépe směs bílého octa a vody. Jednoduše smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a do vzniklé tekutiny namočte textilii z mikrovlákna. Následně opatrně otírejte obrazovku a zbavujte ji šmouh. Nechte přirozeně oschnout, žádné leštění opravdu není třeba. Tento prostředek si poradí i s nežádoucími otisky prstů.

Jak často čistit šmouhy na televizi

Obecně se nedoporučuje čistit televizi příliš často. Zakročte jen v případě výrazných šmouh, jinak z ní stačí pouze každý týden opatrně otírat prach.

Jak vyčistit dálkové ovládání televize

Péči si však zaslouží i ovladač. Pro jeho dokonalou očistu můžete použít stejnou octovou směs (ale dejte pozor, aby nenatekla mezi tlačítka) nebo 70% alkohol.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.wikihow.cz/Jak-um%C3%BDt-obrazovku-plazmov%C3%A9-a-LCD-televize, https://www.prozeny.cz/clanek/nechcete-odrovnat-televizi-nebo-pocitac-poradime-jak-je-cistit-14133

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.