Jak správně a bezpečně pečovat o mramor

mramor

Mramor je jeden z nejušlechtilejších materiálů a je ozdobou každého interiéru. Ne nadarmo byl již ve starověku považován za něco exkluzivního. I v dnešní době po něm lidé sahají ve chvíli, kdy se nechtějí spokojit s něčím obyčejným. Mramor je ale současně také materiálem poměrně náročným na údržbu.

Jak se o mramor správně starat?

Co je mramor? Mramor je unikátní hornina, skládající se především z krystalů kalcitu či dolomitu. Nalézt jej můžeme například v ŘeckuŘecku, či v Itálii, ale také v Turecku, Indii, nebo Číně. Mramor je nejčastěji bílý, existují ale i barevné varianty, například načervenalé, žluté, či zelené.

Při svém použití se často používá leštěný, což mu dodává lesk, ale také zvyšuje jeho pevnost. I přesto je ale třeba mít na paměti, že je mramor náchylný na mnohá poškození.

mramor

Foto: Pixabay

Co vadí mramoru?

V první řadě je na místě uvést, že mramor není příliš pevný a lze jej relativně snadno mechanicky poškodit. Současně je jeho hlavní složka, tedy kalcit neboli uhličitan vápenatý rozpustný ve vodě a především v kyselinách. Mramoru přitom vadí voda ve větším množství a působení kyselého prostředí. Mramor tak není vhodný do venkovního prostředí, kde jej poškozují kyselé deště i doma na něj číhá nebezpečí v podobě různých chemických přípravků.

Protože je povrch mramoru, zvláště toho neleštěného poměrně porézní, snadno se na něm tvoří nejrůznější skvrny. Vzhledem k jeho citlivosti na kyselé prostředí, je třeba jej používat k čištění skvrn pouze čistou, teplou vodu, nebo čistící prostředky, které mají neutrální, nebo mají zásadité pH. Při čištění je možné také použít tekuté prostředky na nádobí, na čištění mramoru je třeba využívat měkké hadříky, nebo utěrky z mikrovlákna. Samozřejmostí je také šetrné zacházení.

Zdroje informací: https://www.magazinobydleni.cz/jak-pecovat-o-mramor/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/mramor-cisteni-skvrny-lesteni-a-impregnace.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.