topení

Jak snížit náklady na topení

Topná sezóna je již v plném proudu, a možná právě proto vás zajímá, jak co nejvíce ušetřit na topení. Právě na toto téma se dnes společně podíváme a představíme si tipy, které může praktikovat každý. Komukoli tedy mohou ušetřit nějaké ty peníze.

Nepřetápějte

Prvním tipem je udržovat doma přijatelnou teplotu pro všechny členy domácnosti. Chybou však bývá, že když se v ten, který den začne topit, již se například udržuje oheň v krbu a nezohledňuje se teplota. Dobré je tedy nastavit si nějakou metu, kterou chcete udržovat. Nejlépe k tomu slouží termostat, který může takto topení řídit. Horší je to například u již zmíněného topení dřevem v krbech. Zde tedy musíte uzpůsobit přikládání nových kusů dřeva. Kontrolujte teplotu a sledujte, jak lze růst či pokles teploty regulovat.

Vytápějte místnost o stupeň méně

Je-li stanovená nějaká hladina stupňů, pod kterou nechcete jít, je to dobře a lépe se tak teplota plánuje. Obecně platí, že když si nastavíte teplotu na o jeden stupeň nižší, než na kterou jste zvyklí a přidáte si na sebe například lehkou mikinu nebo jinou tenkou vrstvu oblečení, rozdíl v teplotách téměř nepoznáte. Zato vaše peněženka ano. Při takovém snížení totiž můžete ušetřit až 10 % nákladů na topení.

Vypnutí topení?

Jak je to s vypínáním topení. Samozřejmě, že vypnutí způsobí, že nic nebo téměř nic neplatíte za topení. Nemusí to však být pravda, pokud vypnete topení i když víte, že za chvíli jej budete opět zapínat. Například pokud chcete každý den mít večer teplo ve svém domě, raději se vám vyplatí mít nastavené topení na nižší výkon, avšak po celý den. Večer se již nemusí vyrovnávat tepelná ztráta. Pokud si vždy zapnete topení až na večer, nejprve se všechna energie vyplýtvá na dohánění tepelných ztrát, až poté pro vytápění místností. Řešení je tedy již zmíněné nechání zapnutí topení po celý den, nebo dokonalá tepelná izolace domu.

Zdroj náhledové fotografie: Vlastní archiv Radka Štěpána

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *