Jak se zbavit roztočů

Roztoč

O bohatství života, který s námi např. sdílí lůžko, mnohdy nemáme ani tušení. Z jistého úhlu pohledu je to vlastně dobře, ale nejen alergici ocení, když se jej daří alespoň trochu „držet na uzdě“. Jak toho ale docílit? Roztoči, kteří jsou právě onou formou života, o které je řeč, jsou totiž tvorové velmi odolní. Jakými zbraněmi s nimi lze bojovat?

Roztoči a naše domácnost

Roztoči jsou pouhým okem neviditelní, ale přesto se jich v každé domácnosti i přes veškerou snahu jejích obyvatel vždy objeví velké množství. V nevětraných místnostech a dlouho nepraném povlečení se jim daří velmi dobře a skvěle prospívají. Jaké podmínky mají nejraději?

Roztoči se usadí všude, jsou velmi „společenskými“ tvory, kteří rádi navštěvují místa, kde si mohou žít nerušeně a spokojeně. Obecně se jedná o tmavá a suchá místa, ideálně navíc teplá. Teploty, které přesahují dvacet stupňů jsou pro roztoče ideálním místem, kde se mohou rychle množit. Z toho lze také dobře odvodit, jak proti roztočům bojovat.

větrání

Foto: Pixabay

Zbraně pro boj s roztoči

Pravidelným praním ložního prádla se těchto nepříjemných živočichů můžete zbavit jen do jisté míry. Prané je třeba kombinovat s dalšími metodami boje. Polštáře a deky je nejlépe často vystavovat prudkému slunečnímu záření tak, aby se dlouze vyvětraly. Přímé sluneční záření má v letních měsících sílu a roztočům pořádně zatopí. V zimním období však slunce takovou sílu nemá, a proto je dobré použít jinou zbraň.

Užitečný je i mráz, který roztoče zlikviduje. Co můžete, nechte vymrazit na balkoně, menší věci, např. plyšáky menších rozměrů, můžete nechat přes noc v mikrotenových sáčcích v mrazáku. S pomocí nízkých teplot se vám také povede tyto parazity zničit.

A i když se roztoči vyskytují především v dekách, v ložním prádle apod., dbejte i na pravidelnou hygienu všech povrchů nábytku, dveří, skříní apod. Roztoče najdete ve skutečnosti i tam, nemají ale rádi vlhko a dezinfekční prostředky. Na otírání prachu proto použijte čistící prostředky.

Suma sumárum: často větrejte ve všech místnostech, vše, co lze, vyperte a tam, kam můžete, pusťte světlo. Zapojte přímé sluneční záření i mráz a nedejte šanci roztočům.

Zdroj informací: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/7-duvodu-proc-si-poridit-stresni-zahradu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.