Jak se zbavit nevzhledné rzi

rez

Rez je v našich domácnostech velmi častým nepřítelem a mnoho z nás svádí čas od času nelehký boj o její odstranění. Zlikvidování rzi sice není jednoduché, přesto ale existuje několik časem prověřených způsobů. Ty nám dávají do ruky zbraň, se kterou máme šanci tento boj vyhrát.

Zkuste to mechanicky

Použít můžeme na rez třeba ocelový kartáč. Ten bude vhodným kandidátem, jeho drsný povrch nám ale sice pomůže se rzi zbavit, musíte však počítat s tím, že nějakému poškození čištěného povrchu se nevyhneme. Použít ho lze proto spíše na předměty, u kterých mechanické poškození nebude tolik nápadné anebo nám nebude v ničem vadit. Na doladění některých maličkostí můžete použít i smirkový papír. Ovšem ani tento způsob není ideální. Také platí, že nejde zrovna o šetrný způsob a může opět dojít k poškození povrchu čištěných předmětů.

rez

Foto: Pixabay

Nechme působit chemii

Spíše než se pokoušet o mechanické odstranění rzi zkuste raději ocet. Ten díky svému kyselému pH snadno odstraní rez z povrchu. Vlastní čištění je velmi jednoduchá a je ideální volbou třeba na zašlé příbory, které už dávno ztratily glanc. Příbory jednoduše zanořte do octové vody. Čím bude roztok octové vody silnější, tím účinnější čištění bude.

Tento způsob se vyplatí třeba pro čištění rezem zašlé sprchové hlavice. Vložte jí do mikrotenového sáčku naplněného octovým nálevem a ponechejte jí v něm přes noc. Sáček pevně utáhněte, aby se vám octová voda nevylila a ráno si jen prohlédněte výsledek.

Pokud nemáte při ruce ocet a zbyla vám v lahvi Coca-Cola, nalijte jí do misky a šroubky nebo jiné předměty poškozené rzí v ní nechte stát alespoň 24 hodin. Díky kyselině fosforečné, která je v ní obsažená, také dosáhnete úspěchu.

Dalším pomocníkem může být i pasta, kterou si můžete sami vyrobit i doma. Jednoduše vezměte větší množství soli a zakapejte ji citronem. Takto připravenou pastu naneste na postižená místa a nechte několik hodin působit, po otření by měl rez zmizet.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-se-zbavit-rzi-20220615.html

https://vybaveniprouklid.cz/poradna/clanek/50

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.