Jak se účinně zbavit skvrn od aviváže

prádlo

Ne vždy splní aviváž svoji funkci a místo tvorby čisto skvoucího voňavého prádla ulpí často na oděvech, kde způsobí nevzhledné skvrny. Aviváž se během praní nestihne rozpustit, právě to je nejčastější důvod, proč zůstávají na oblečení výrazné mapy i po vyprání. S nimi může být ale za chvíli konec. Nenechte si prádlo aviváží zcela zničit.

Proč si dávat pozor na aviváž

Pokud s aviváží nenaložíte včas, může se stát, že vaše ručníky ztratí intenzivní savost. Aviváž na některé tkaniny není zcela vhodná, týká se to především funkčního a rychleschnoucího prádla. I přesto, že aviváž krásně voní, je zapotřebí dodržovat její přesné dávkování. Příliš velké množství aviváže může způsobit neplechu. Místo krásně hebkého jemného prádla, vám prádlo zcela zničí. Aviváž navíc obalí vlákna látky natolik, že není v silách látky absorbovat vodu, týká se to zejména osušek, nebo koupelnových ručníků.

Mikrovlákna anebo funkční materiály nejsou s aviváží příliš za dobře. Navíc nemusí dělat dobře ani při kontaktu s dětskou pokožkou. Kůže dětí je velmi citlivá, aviváž může způsobit nejen zarudnutí, ale i svědivost. Co s tím?

prádlo

Foto: Pixabay

Ocet místo aviváže

Znečištěný oděv zanořte zpět do vody. Poté rozložte oděv tak, abyste na skvrny dobře viděli. Zasažené místa potřete žlučovým mýdlem. To nechte alespoň pár minut působit. Potom vyperte prádlo běžným způsobem tak, jak jste zvyklí. Přidáním soli na praní rozhodně nic nezkazíte.

Se skvrnami dobře zatočí i pasta na mastné fleky. Účinná prací pasta zatočí nejen s aviváží, ale případně i s dalšími mastnými skvrnami od oleje. Pokud jste nenabyli s aviváží mnoho dobrých zkušeností, nezoufejte. Zkuste místo ní použít například i ocet. Ten zbaví vaše prádlo drsnosti tkaniny. Prádlo po octu bude jemné, zápachu se obávat nemusíte. Ocet má kromě změkčení prádla možnost zbavit prádlo i nechtěných pachů.  Funguje podobně jako dezinfekční prostředek. Nebojte se ho přidat při každém praní. Aby prádlo opět svěže vonělo, přidat můžete i pár kapek esenciálního oleje.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/skvrny-avivaz-naprava-odstraneni/

https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-skvrny-od-avivaze/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.