Jak se správně starat o vánoční stromek v květináči

Stromek

V poslední době se čím dále tím víc lidí rozhoduje pro koupi vánočního stromku v květináči. Jejich motivací je především snaha o ekologický přístup a snaha o ochranu životního prostředí. V tomto směru je stromek v květináči určitě užitečný, na druhou stranu je s ním podstatně víc starostí než se stromkem řezaným. Není proto neobvyklé, že lidé vedení při koupi stromku upřímnou snahou o udržitelné řešení, jej po svátcích stejně vyhodí, anebo nejsou schopni jej udržet dlouho naživu.

Teplota jako nejdůležitější parametr

Stromek v květináči vyžaduje k tomu, aby skutečně prospíval, vždy chladnější podmínky. Především ale strádá teplotními změnami. Vzhledem k tomu, že jeho pěstování v místnosti není zrovna ideálním řešením, je třeba dodržovat ta pravidla, které umožní použít jej jakožto vánoční stromek a ochránit jej před úhynem.

Péče o stromek je v těchto podmínkách těžší. Jehličí, které při pokojové teplotě snadno opadává, je k tomu u stromku v květináči dokonce ještě náchylnější než u řezaného stromku. Stromek v květináči je vždy dobré uložit v místnosti co nejdále od topení a substrát zajistit dostatečnou vláhou. Co je ale nejdůležitější, nemějte jej v interiéru déle než 2-3 dny. V opačném případě bude stromek „zmaten“ a toto zmatení pro něj může být fatální.

Stromek v pravidelných intervalech oroste vodou, která dodá stromku vláhu a jehličí tak neuschne příliš rychle. Osvětlení stromečku raději vynechte, protože i světélka na větvích jeho jehličí do jisté míry vysušují.

Vanoce

Foto: Pixabay

Jak se starat o stromek po zbytek roku?

Nejlepší místo pro váš stromek v květináči bude ale vždy za oknem. Po odstrojení je proto třeba stromek opět přemístit ven, pokud tam panuje opravdu velká zima, volte raději postupný přesun (nejprve do nevytápěné místnosti a až poté ven). Chladnější počasí bude pro zdravý růst stromu vždy lepší.

Chraňte však kořeny stromu před velkými mrazy. Namrzlé kořeny povedou často k rychlému úhynu celého stromu. Substrát proto překryjte slámou, která bude dobrou izolací před mrazem. Květináč můžete také obalit do izolační (a třeba okrasné) folie, která též poskytne dobrou izolační vrstvu a ochranu před námrazou půdy v květináči.

Velmi důležitý je dostatek vláhy. Substrát můžete zavlažit například sněhem, který bude vytvářet přírodní podmínky pro váš strom, obecně je však třeba jej často zalévat.

Zdroj informací: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-starat-o-vanocni-stromek-v-kvetinaci-chce-hlavne-vodu-a-chlad

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.