Jak prát černé prádlo, aby si uchovalo barvu: Perte naruby a použijte trik s jedlou sodou a octem

prádlo

Černé oblečení působí elegantně a je nadčasové. K tomu se hodí ke všemu. Nechybí takřka v žádném šatníku. Jenže vadou na kráse je vyblednutí barvy, díky špatné a nedostatečné péči. Kterých chyb se vyvarovat, aby vaše prádlo si uchovalo svou černou barvu co nejdéle?

Jak na to, aby černé prádlo nevybledlo, nemělo po vyprání nevzhledné bílé stopy, a naopak si zachovalo svou barvu? Vyvarujte se nejčastějších chyb. Jak správně prát a sušit oblečení černé barvy?

Perte vždy naruby

Nejčastější chybou je praní černého oblečení lícovou stranou. Před praním je vhodné všechny kousky obrátit naruby. Zhoršující stav prádla má na svědomí i buben pračky, o který se jednotlivé kousky látky během pracího procesu třou, tím je narušena jejich kvalita. Když perete prádlo lícovou stranou, zbytečně tak jej ničíte. Šetrnější variantou je to, že černé prádlo dáte do pračky naruby. Rovněž je tak třeba nechat rubovou stranu i při sušení. Při sušení v sušičce je třeba volit nižší teplotu. V rámci venkovního sušení platí, že černé prádlo byste neměli vystavovat přímému slunci, neboť vlivem UV záření by rychle vybledlo.

Pračku naplňte tak akorát

Další chybou je neúměrné naplnění pračky. Nepřeplňujte zbytečně buben pračky, což má negativní účinek. Jednak se prádlo nevypere pořádně, ale také je tímto vystaveno dalšímu zbytečnému ničení. Buben pračky je třeba naplnit zkrátka tak akorát. Nad hromádku prádla byste měli bez problému vsunout dlaň na výšku. Současně černému oblečení nesvědčí ani dlouhý prací cyklus. Zkraťte ho opravdu na nezbytně nutnou dobu.

oblečení

Foto: Unsplash

Nezapomínejte čistit pračku

Před praním černého prádla je dobré pračku vyčistit, stačí alespoň propláchnout. Zkrátka aby byla čistá a bez prachu a žmolků z předchozího praní. To by se vše na další prádlo snadno nachytalo, zejména právě na tmavém oblečení by napáchalo neplechu.

Osvědčený trik sody s octem

Pokud přidáte před praním černého oblečení pár lžiček jedlé sody a octa a pustíte prací cyklus, tak tato kombinace tmavou barvu na vláknech prádla dobře zafixuje a bude vypadat jako nové.

Zdroj: ireceptar.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Unsplash