Jak odstranit ze sklenic zápach a nevzhledné etikety? Pomůže ocet, soda, olej i hořčice

sklenice

Máte doma sklenice, které nevoní, popřípadě mají nevzhledné etikety? Není třeba je vyhazovat. Poradíme, co pomůže od zápachu i to, jak se zbavit etikety a zbytků lepidla po ní.

Je škoda vyhodit sklenice z důvodu, že jaksi zapáchají, případně jsou zohyzděny nevzhlednou etiketou. Takové sklenice můžete bez problému dál použít. Jak se zbavit zápachu, etikety i případného lepidla po odstranění?

Odstranění zápachu

Od zápachu pomůžou doma běžně dostupné věci, jako jsou ocet, soda či hořčice. Pokud ve sklenici přetrvává zápach po dřívější zavařenině i po důkladném umytí, tak pomůže následující trik. Na dno sklenice dejte lžičku hořčice, stačí obyčejná plnotučná a sklenici zalijte horkou vodou, zavíčkujte, pořádně protřepejte a opláchněte vodou. Pokud hořčice nepomohla nebo ji nemáte doma, dejte sklenici do většího hrnce, zalijte vodou, přidejte dvě deci octa a vařte cca 15 minut. Poté nechte okapat. Na obdobném principu funguje i jedlá soda.

Odstranění etikety vodou či olejem

Pokud potřebujete zbavit sklenici původní etikety, tak pomůže myčka na nádobí. Pokud máte jen pár sklenic, tak stačí je naskládat do vany nebo umyvadla s vodou a přidat několik kapek saponátu. A nechat takto sklenice odpočívat pár hodin. Etikety pak sloupněte. Pakliže etikety zkrátka drží a nejde se jich zbavit tímto způsobem, tak je potřete olejem. Nechte působit alespoň půl hodiny. Poté sklenici umyjte přípravkem na nádobí a horkou vodou za použití drsné strany houbičky či drátěnky.

zavařovačky

Foto: Pixabay

Zbavení zbytků lepidla

Pokud po zbavení etikety zbyla část lepidla, jedná se stále o nevzhledné a lepivé místo, tak to lze vyřešit pomocí houbičky. Její drsnou stranou odstraňte zbytky lepidla po etiketě. Pokud se nedaří, použijte dětský olejíček. Ten nakapejte na odličovací tampon a přetírejte, dokud povrch není zcela hladký. Pak už jen omyjte vodou. Pomůže i odlakovač na nehty, který díky agresivnímu složení není vhodný na plastové či výrazně barevné povrchy. Vhodný je na sklo či kov.

Zdroj: prozeny.cz, bydlimekvalitne.cz

Náhledové foto: Pixabay