Jak na škodlivý formaldehyd v domácnosti

rodina

Formaldehyd škodí ve vyšších koncentracích lidskému organismu. V nezanedbatelných koncentracích se přitom uvolňuje ze staršího stavebního materiálu do ovzduší a působí tak nemalé škody. Je proto na místě posoudit, zda se tento problém netýká i vašeho domova a případně učinit příslušná opatření.

Formaldehyd v našich domovech

Především v místech, kde se nachází dřevotřískové desky ještě z dob husákových dětí a kde si prkna pamatují i dětství našich rodičů, se tato nezdravá látka nachází až příliš často. Dlouho nevětrané místnosti a dobře těsnící okna problému hodně napomáhají.

Je známo, že koncentrace formaldehydu v místnostech poměrně přesně kopíruje koncentraci oxidu uhličitého (to mimochodem platí i pro radon). V dnešní době lze přitom na trhu zakoupit měřidlo, které určí koncentraci CO2 s dostatečnou přesností, a spustí alarm, pokud se přítomnost této nechtěné látky potvrdí. Měřidla lze pořídit od tří tisíc korun, a svým alarmem vás spolehlivě upozorní, kdy je čas otevřít okno.

Je také na místě zmínit, že starší stavební materiál není jediným zdrojem formaldehydu, ten může být i součástí oblečení, hraček apod.

kuchyň

Foto: Pixabay

Jak si poradit s formaldehydem

Koncentraci všech zmíněných škodlivých látek lze snížit především častým větráním. Vysoká hladina formaldehydu v interiéru má ale i jiná řešení. Zakoupením tzv. zdravé desky lze eliminovat formaldehyd v ovzduší. Princip fungování je takový, že deska obsahuje určité chemické látky, které na sebe škodlivé látky vážou a skrze příslušnou reakci je rozkládají.

Tyto „zdravé desky“ dokáží snížit koncentraci škodlivého formaldehydu v místnosti až o 70 procent. Deska není pro oko nikterak nápadná ani v interiéru, lze ji navíc přetřít vodou ředitelnými barvami, ale stejně tak na ní můžete přilepit papírovou tapetu. Na našem trhu jsou relativní novinkou, v zahraničí se ale již nějakou dobu prodávají. Za deset let na trhu si tam vydobyly poměrně slušnou pozici.

Při jejich instalaci se řídíme pravidlem, že na 1 metr krychlový prostoru místnosti je třeba použít 1 metr čtvereční desky v ceně asi 100 Kč.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/bydleni/nemoci-nemovitosti/clanek/zdravi-skodlivy-formaldehyd-jak-se-ho-zbavit-240312

https://fachmani.cz/clanek-299174-formaldehyd-v-domacnosti-muze-zpusobit-hodne-zla

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.