01_skanzen

Jak na opravdu autentický interiér staré chalupy

Romantické světničky v chalupách 19. století tak, jak je známe ze skanzenů nebo četby Babičky, nás stále okouzlují a celá řada lidí se jejich podobu snaží ve svých rekreačních chalupách zreprodukovat. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou a dovoleno je vše, pokud chce mít ale majitel chalupy interiér opravdu autentický, měl by věnovat pozornost několika základním pravidlům, jež staré světnice ctily.

Světnice jako středobod světa celé rodiny

Při zařizování tradiční venkovské světnice je třeba mít na paměti, že v době, kterou se bude majitel chalupy snažit napodobit, byla světnice ve většině případů jedinou obytnou místností v celém domě. Všechny činnosti, od vaření, přes jídlo, vzájemné setkávání, drobné řemeslné práce, výrobu předmětů denní potřeby nebo produktů na prodej, až po spaní, se odehrávaly právě zde. Stejně tak se zde shromažďoval osobní majetek členů domácnosti (typicky vícegenerační).

Je proto třeba si uvědomit, že cenou za autentičnost bude jisté nepohodlí a pravděpodobně i nedostatek prostoru. Z našeho pohledu se stará světnice může jevit poněkud „přeplácaně“, i v tom ale tkví její kouzlo.

02_skanzen

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Bez pece to nepůjde

Jestliže byla světnice centrem života rodiny, středobodem světnice byla pec či velká kachlová kamna. Bez této komponenty nebude světnice nikdy skutečně autentická. Žádná světnice se také neobešla bez stolu umístěného buď ve středu místnosti anebo u zdi. Další možnost posezení nabízela dřevěná lavice stojící u kamen.

Dalším kusem nábytku, který v žádném venkovském stavení nesměl chybět, je truhla, stejně jako komoda, kredenc a rohová skříň. Postel měli k dispozici hospodář s manželkou, ostatní členové rodiny spali na peci či na lavicích. Jako dekorace dnes bude sloužit kolovrátek, anebo ševcovský verpánek, do světnice ale také patří. Po stěnách byly rozmístěny poličky, háčky na zavěšení hrníčků apod. Skutečně autentická světnice se neobejde ani bez svatých obrázků na zdi. Duchovní život byl nedílnou součástí tehdejší doby.

Majitel se bude muset rozhodnout, zda se moderních technologií zcela vzdá, anebo se je pokusí šikovně ukrýt tak, aby starodávný ráz interiéru nikterak nerušily. Oba přístupy jsou možné a mají své příznivce i odpůrce.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *