01_meduza

Jak doma chovat medúzy

Akvárium s barevnými rybičkami má doma leckdo, ať již proto, že chce doma cítit dotek exotické a divoké přírody či jako designový doplněk. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že v akváriu nemusíte chovat jen rybičky, nýbrž i mnohem unikátnější živočichy? Patří mezi ně také medúzy, jejichž ladný a elegantní pohyb je v zoologických zahradách nebo velkých komerčních akváriích vždy zdrojem velkého obdivu. Tak proč je nenechat zkrášlit a ozvláštnit i váš byt?

Co jsou medúzy?

Medúzy řadí biologové mezi tzv. žahavce. Zajímavé je, že medúza tak, jak si jí většinou představujeme, je ve skutečnosti jen jedním specifickým stádiem celého životního cyklu. Medúzy se živí planktonem, ty největší potom zvládnou ulovit i rybu. Druhů medúz existuje celá řada a některé dokáží nepříjemně žahat, některé mohou člověka dokonce ohrožovat na životě. V akváriu vám ale nic neudělají a mohou se stát skutečně zajímavým středobodem každého interiéru.

02_meduza

Foto: Pixabay

Chov medúz

Chov medúz má samozřejmě svoje specifika. V první řadě je to mořská voda, tu si lze připravit rozmícháním správného poměru mořské soli v maximálně čisté vodě, ideálně destilované nebo osmotické. Směs mořské soli seženete bez problémů v každém akvaristice. Ideální teplotu je třeba zkontrolovat podle konkrétního druhu chovaných medúz, ale nejčastěji se pohybuje okolo 25°C. Mořskou vodou správné teploty to ale nekončí, medúzy totiž nejsou ryby a nemůžete je dát do klasického akvária.

Medúzy v přírodě vždy využívají k pohybu mořské proudy a vy jim takový musíte zprostředkovat i doma. Právě proto se prodávají speciální akvária pro medúzy se zaoblenými rohy, ve kterých může voda cirkulovat tím správným způsobem. Je také třeba si uvědomit, že medúzy jsou skupinoví tvorové a vždy byste měli chovat několik jedinců pohromadě. Do cesty jim nestavte rostliny nebo jakékoliv jiné struktury, mohly by se do nich zamotat a poranit se.

Co se potravy týče, medúzy si vystačí s mraženým zoofytoplanktonem, a krmením jednou denně (pro tři jedince stačí množství odpovídající malé fazolce).

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *