I batoh potřebuje občas vyprat. Jak jej čistit správně?

batoh

Batoh, ať již jej využíváme při výletech, procházkách nebo cestách do práce a do školy, se může tu a tam hodně znečistit. Mastné skvrny ulpívají nejčastěji v oblasti kolem zapínání, ale také na zádech, kde se nejvíce potíme. Aby mohl váš batoh opět dobře reprezentovat, je zapotřebí udržet ho co nejvíce v čistotě. Jak ale takový batoh vyprat? A jak ho po vyprání sušit? To si povíme na následujících řádcích.

Jak na praní batohu s impregnací?

Batohy, jež obsahují impregnační vrstvu, by se neměly prát v automatické pračce. Mohlo by totiž snadno dojít k jejich poškození. Stejně tak můžete zapomenout i na sušičku prádla, kde se batoh ohřívá na poměrně vysoké teplotách. Batoh perte výhradně jen v ruce a při nízkých teplotách. Před praním batohbatoh zcela vyprázdněte. Nic by v něm nemělo zůstat. Ani v kapsách a zapnutých zipech.

batoh

Foto: Pixabay

Připravte si lázeň a do vody vhoďte šetrný prací prášek, nebo můžete použít i pH neutrální mýdlo. Batoh nechte zanořený v teplé lázni o teplotě maximálně 30 stupňů. Tam, kde jsou skvrny nejvíce viditelné, použijte jemný kartáček. Poté batoh jemně mněte ve vodě. Až ho budete chtít vyždímat, rozhodně s ním nekruťte, ani ho násilím nikterak nenapínejte.

Batoh nechte okapat volně, třeba na ramínku od prádla. Poté ho můžete zabalit do starého čistého froté ručníku a vodu z něj pomocí této savé látky odstranit. Během doby, kdy bude batoh schnout, porozepínejte u batohu všechny zipy a otevřete všechny kapsy. Batoh tak rychleji uschne. Na přímé slunce ani radiátor ho ale rozhodně nepokládejte, mohl se vlivem vysokých teplot poškodit.

Jak vyprat batoh, který impregnaci nemá? 

Zcela jednoduše, nejedná o nic složitého. Buď využijete úplně stejný postup popsaný výše (prát batoh v ruce je koneckonců mnohem šetrnější), anebo sáhnete po snadnější variantě a vložíte batoh raději do pračky. Pak nezapomeňte nastavit šetrný prací program a nízké otáčky při ždímání. Jestliže má batoh pevnou nosnou konstrukci vypodloženou papírovým kartonem či dokonce hliníkovou výztuží, nezapomeňte jí před praním vyjmout ven. Po po vyprání nechte batoh opět volně usušit, nejlépe v průvanu.

Zdroje informací: https://www.jakcistit.cz/jak-vyprat-batoh/

https://adbz.cz/hobby/technika-myti-batohu/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.