Finite: Stavební materiál, o kterém ještě uslyšíme

písek

Pokud by se vás někdo zeptal, jaká je nejdůležitější surovina na Zemi, je pravděpodobné, že byste si správně tipnuli vodu. Jaká surovina je ale na druhém místě? Je to stavební písek. Na světě se ho ročně spotřebuje 50 miliard tun za 70 miliard dolarů (tato čísla platí, pokud se bavíme o legálních obchodech, skutečnost bude ještě zajímavější). Potřebujeme jeho náhradu?

Dojde nám písek?

I když jde jistě o čísla úctyhodná, jen málokoho by napadlo, že by to měl být nějaký problém, když máme písku plné pouště a jeho nedostatek je tak ta nejnesmyslnější věc na světě. S pískem je to však složitější. Pouště jsou totiž z hlediska využití písku pro stavební účely naprosto bezcenné.

Pouštní písek je příliš jemný a ve stavebnictví jej nelze využít. Stavební písek se proto musí těžit jinde, například v korytech řek, nebo na plážích. Problém je v tom, že místa s pískem vhodným pro stavebnictví, která jsou navíc vhodná pro těžbu pomalu, ale jistě docházejí. Jakkoliv to zní nepředstavitelně, stavební písek může brzy dojít. Řad výzkumných týmů se proto zaměřuje na to, jak stavební písek vhodně nahradit.

písekFoto: Pixabay

Seznamte se s materiálem Finite

Blízko úspěchu je podle všeho tým z Imperial College London, který dokázal proměnit zcela nevhodný pouštní písek ve využitelný stavební materiál. Výzkumníkům se povedlo pouštní písek zhutnit a propojit tak, aby mohl být využitelný ve stavebních materiálech. Svůj nový materiál nazvali vědci Finit, stejně jako svoji firmu jejímž prostřednictvím chtějí materiál dostat na trh.

Odborné oponentury potvrzují, že Finite je dostatečně odolný (stejně jako beton, více než pálené cihly), lze jej odlévat do libovolného tvaru a velikosti, stejně tak jej lze bez problémů barvit. Jednou z jeho hlavních výhod je i to, že není třeba jej vypalovat. To vše dohromady činí z Finite materiál s velkou budoucností a ve chvíli kdy bude dokončeno patentové řízení a certifikace, určitě o něm hodně uslyšíme.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/stavebni-material-budoucnosti-unikatni-finite-umi-zuzitkovat-poustni-pisek-32156.html

https://www.priorita.cz/zahranici-a-technologie/biologicky-rozlozitelne-stavebni-materialy/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.