cork

Dokonale ekologický materiál: Korek a jeho využití v domácnosti

Využití korku dalece přesahuje vinné zátky a v dnešní době si můžete snadno objednat třeba korkovou kabelku nebo z korku vyrobené společenské boty. Není to přílišným překvapením, neboť korek se jako materiál používá již od starověku. Lidé si vždy cenili jeho unikátních vlastností. Na své přitažlivosti pak v dnešní době nic neztratil, právě naopak. V současné době, která se vyznačuje zvýšenou pozorností k ekologičnosti každého materiálu, je korek přímo za hvězdu. Jedná se totiž o dokonale ekologický materiál. A ani v domácnosti není o jeho potenciální využití nouze.

Co je to korek?

Korek je označení pro kůru korkového dubu, který je typický pro jihozápadní Evropu a některé oblasti severní Afriky. Kůra se ze stromu sklízí každých 9-12 let s tím, že okamžitě začne narůstat vrstva nová. Korek je proto stoprocentně přírodní, obnovitelný zdroj, který splňuje i ta nejnáročnější kritéria zodpovědného přístupu k přírodě.

Proč využívat korek?

Kromě toho, že je korek ekologický, je také velmi zajímavý z pohledu svých funkčních vlastností. Může sloužit jako vysoce účinný akustický i tepelný izolant, má antivibrační, antistatické i antialergické vlastnosti, je přitom lehký, pružný a velmi pevný. Jeho použití je tak velmi široké, od izolačního materiálu v částech amerických raketoplánů až po výrobu oděvů. Zajímat by se o něj měli ale i ti, kteří si chtějí novými produkty zkrášlit, vylepšit a zútulnit domácnost.

Cork rolls

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Teplo domova

Populární korkové podlahy s příjemným nášlapem napadnou jako první asi každého, kdo se zamýšlí nad využitím korku v domácnosti. Vezmeme-li v úvahu, že korkovým podlahám nedělá problém ani podlahové vytápění a vyznačují se i dlouhou životností, jedná se při výběru typu podlahové krytiny o opravdu zajímavou volbu.

U podlah ale využití korku nekončí. Korek lze použít jako zvukovou i tepelnou izolaci také na stěny nebo stropy. Kromě toho se čím dál tím častěji objevuje i korkový designový nábytek a další bytové doplňky jako stojany na časopisy či prostírání. Domov potom zkrášlí originální okrasné předměty z korku.

Je důležité zdůraznit, že všechny korkové produkty jsou stoprocentně funkční. Není třeba se bát např. jeho lámání. Na korek se zkrátka můžete spolehnout. Navíc jeho používáním podporujete ekologický materiál a pomáháte tak celé planetě!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *