Co vědět o topném žebříku do koupelny

01_zebrik

Relaxační koupel ve vaně či příjemná sprcha nebudou kompletní, pokud budete muset z teplé vody vylézt do studené koupelny. Velmi oblíbeným způsobem dotápění koupelny je potom instalace topného žebříku. Pro malé prostory typu koupelen je doplňkové topidlo ideální. Předtím, než se pro jeden takový vydáte, je ale vhodné seznámit se se základními typy topných žebříků a jejich parametry. Výběr toho pravého potom bude jednodušší.

Proč topný žebřík?

Již bylo naznačeno, že topný žebřík není určen pro vytápění standardních místností. Jeho úkolem je koupelnu spíže zavlažit tak, aby pobyt v ní nebyl třeba v zimním období nepříjemný. Koupelny bývají rozlohou spíše menší a žebřík tak na tento úkol většinou stačí.

Dalším častým úkolem topného žebříku je sušení ručníku, ale i vytváření prostředí, kde mizí vlhkost a tím i prostředí vhodné pro růst plísní. Není ale žebřík jako žebřík. Jak si tedy z typů dostupných na trhu vybrat?

02_zebrik

Foto: Pixabay

Typy topných žebříků

Nejdůležitějším parametrem topného žebříku je způsob, jakým koupelnu vytápí. Obecně existují dva základní druhy, žebříky elektrické a žebříky teplovodní. První se připojují klasicky do sítě, ty druhé zase k systému ústředního vytápění.

Dále je třeba si ujasnit, zda chceme žebřík s termostatem, tj. s regulací teploty, anebo si vystačíme s jednodušším topidlem s jednou polohou. Dále se budeme zajímat o výkon (v případě regulovatelných topidel o ten maximální). V tomto ohledu neexistuje obecně platné pravidlo, vždy záleží na tom, jaká je standardní teplota v interiéru, velikost koupelny, to jak často chcete žebřík používat apod. Často se však obecně udává hodnota výkonu 50 W na metr čtvereční, kterou lze použít v úvahách o výkonu jako výchozí.

V neposlední řadě nás bude zajímat tvar a celková konstrukce topného žebříku. Vždy dbejte na to, aby mezi žebříkem a stěnou byla dostatečná mezera, která usnadní sušení zmíněných ručníků.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.