Co symbolizují barvy na velikonočních stuhách i vajíčkách

Vajíčka

Velikonoční svátky jsou plné barev a krásných dekorací. Věděli jste ale, že jednotlivé barvy stuh nebo vajíček mají i svůj význam? Jde o část tradic, která na některých místech stále přežívá. Při výběru barev na zdobení tak vezměte v úvahu i to, co s jejich pomocí chcete sdělit. A týká se to jak stuh na pomlázku, tak i barvení samotných vajíček.

Proč se velikonoční vajíčka barví?

V úplně první fázi bylo barvení velikonočních vajíček ryze pragmatické. Barevné odlišení se totiž používalo pro to, jestli jsou uvařené vajíčka čerstvější nebo již dříve sebraná a připravená. Během období půstu se takových vajíček nashromáždilo opravdu hodně, takže velikonoční svátky představovaly příležitost, jak takto ozdobená vajíčka rozdat koledníkům. V dnešní době jde o jasnou tradici, kdy se k barvení využívají nejenom přírodní způsoby, ale i běžné barvy, veselé obtisky nebo samolepky. Fantazii se tak meze nekladou a připravená vajíčka mohou být velmi pěkná.

VelikonoceFoto: Pixabay

Symbolika jednotlivých barev

Ke každé barvě se pojí určitá symbolika. Takže si podle toho můžete vybrat, do jakých barev obarvíte vajíčka, nebo jaké druhy stuh zakoupíte pro vázání na pomlázky koledníků. Počet navázaných stuh na pomlázce také ukazuje, jak úspěšný je který koledník.

  • Červená – znamená lásku a náklonnost, takže takovou stuhu dříve dívky dávaly jen svému milému
  • Zelená – symbolizuje sympatie a oblíbenost
  • Modrá a fialová – barvy značící naději
  • Žlutá – i přesto, že jde o krásnou barvu, tak znamená odmítnutí
  • Hnědá a černá – na stuhy se většinou nepoužívá, takže nemá přiřazený žádný význam

Vázání stuh na pomlázku

Uvedená barevná symbolika se týká nejenom barvení vajíček, ale i stuh, které dívky vážou na pomlázky chlapců. V dnešní době ale skoro nikdo významy barev jednotlivých stuh neřeší, takže je dobré jim případně nepřikládat větší váhu. Na druhou stranu však jde o pěknou tradici, jak si můžete trochu více rozšířit zábavu okolo velikonočních svátků.

Zdroj: http://www.milujivelikonoce.cz/cs/temata/show/clanky/142-symbolika-barev-na-vajickach-a-stuhach-pomlazek/

Náhledové foto: Pixabay