Co je to „dešťová zahrada“? A proč byste ji měli chtít vytvořit?

nádrž

S plánováním úprav svých zahrad začíná většina zahrádkářů v období jara. Není vždy jednoduché přesně rozplánovat, jak zahradu správně zavlažit. Ve skutečnosti je zajištění závlahy jedním z nejkomplikovanějších úkolů. Zadržování vody v půdě není samozřejmě jen otázkou pro zahrádkáře, ale také pro zemědělce. Právě z jejich zkušeností pak mohou zahrádkáři čerpat.

Vláha pro vaši zahradu

Stejně tak jako na poli, kde je pro bohatou úrodu rozhodující vlhkost půdy, je i na vaší zahradě potřeba zalévat květiny dostatečně. Ne vždy jim samozřejmě můžete věnovat celodenní péči. Řešení naštěstí existuje. Pořiďte, resp. zbudujte si dešťovou zahradu.

nádrž

Foto: Pixabay

Dešťová zahrada jako aktuální téma

I když není dešťová zahrada u nás tolik rozšířená, je pro zahrádkáře v současné době žhavým tématem. Odtok dešťové vody zajistěte vždy tak, aby byla co nejvíce ku prospěchu přírodě, to je podstata dešťové zahrady. Ta konkrétně spočívá ve zbudování nádrže, ve které se bude hromadit dešťová voda, která se bude skrze vhodné podloží vsakovat do půdy a poskytovat průběžně vláhu celé zahradě.

Dešťová zahrada může mít několik podob. Může se vyskytovat prakticky v jakémkoliv prostředí a na zahradě jakékoliv velikosti, tedy všude tak, kde bude dostatečný zdroj vody. Je důležité, aby voda mohla být zadržována díky dobře zvolenému podkladu.

Dešťová zahrada a na co je třeba si dát pozor

Terénní prohlubeň, ve které budete přirozeně zadržovat vodu, se vyplatí pravidelně udržovat a brát na vědomí specifika jejího okolí. V místech, kde plánujete zvolit si svůj záhonek vybírejte jen trvalky, které milují vláhu. Ne všechny rostliny totiž můžete obdarovat větším množstvím zadržené vody, která se v okolí nádrže bude samozřejmě vyskytovat.

Zpevnění podkladu a vůbec celkový projekt nádrže je třeba udržet v rozumné míře. Pokud to totiž přeženete, u některých projektů může docházet ke zvýšenému odtoku vody do kanalizace, případně by docházelo k přeplnění nádrže natolik, že by mohlo dojít k přemokření půdy, zahnívání, nebo dokonce k odumření úrody.

Také počítejte s tím, že se vám do zahrady nastěhuje mnoho hmyzu nebo třeba žáby. Pokud to chápete – správně – jako pozitivum, je dešťová zahrada pro vás tím pravým.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/destova-zahrada-vyresi-sucho-30000417.html

https://www.magazinzahrada.cz/seznamte-se-destova-zahrada-a-jak-na-ni/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.