Co je HEPA filtr do vysavače

HEPA filtr

Nakupujete nový vysavač a prodejce na vás vyrukuje s tím, že vám nabídne vysoce kvalitní vysavač s HEPA filtrem. Vy pochopitelně většinou nevíte, oč se vlastně jedná, a tak pouze prodejci přitakáváte s tím, že se jedná o opravdu nezbytnou součást přístroje, bez které se zcela jistě nedokážete obejít. I proto se vyplatí vysvětlit si, co vlastně termín HEPA znamená a k čemu je HEPA filtr právě ve vašem přístroji. V sledujících řádcích se to zcela jistě dozvíte.

HEPA filtr se představuje

Když bychom měli představit tento typ filtru podrobněji, určitě není od věci začít u vysvětlení tohoto výrazu pocházejícího z anglického jazyka. Jedná se tedy o sousloví high efficiency particulate trestance. Do češtiny je možné tento výraz přeložit jako maximálně výkonné zachytávání mikročástic. Přistroj by měl dokázat zachytit částice i o minimální velikosti 300 nanometrů. Tato velikost částic je pro vysavače naprosto nejhůře zachytitelná. Větší částice jsou pro HEPA filtry naprosto pohodlou záležitostí.

Konstrukce HEPA filtru

Určitě není od věci říct i něco o samotné konstrukci HEPA filtru. Ta je prakticky nepravidelná a jedná se o shluk ryze náhodně uspořádaných vláken. Nejdůležitější je u nich jejich vzájemná vzdálenost a také tloušťka konstrukce filtru. Vy sami se ale k samotnému HEPA filtru nedostanete. Tedy alespoň v případě, že jej budete potřebovat vidět.

Multifunkční použití HEPA filtru

Jestliže si myslíte, že HEPA filtr má své použití pouze ve vysavačích a podobně fungujících přístrojích, jste na omylu. Vynikající je v energetice, kde se využívá pro zábranu kontaminace vzduchu zapříčiněné radioaktivními látkami. Výborný je i ve farmacii a zdravotnictví. Své místo si najde při činnostech souvisejících se sterilizací nádob na léky a dalších pomůcek, které jsou ve zdravotnictví nezbytné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.