Co dělat, když vám na zahradu přiletí včelí roj

01_roj

Včely jsou maximálně užitečný hmyz, který je navíc naprosto neagresivní. Na zahradě bychom si proto měli včel vážit a dělat vše proto, aby se jim u nás líbilo a často na ní zalétaly opylovat rostliny. Ve chvíli, kdy se ale na zahradě objeví celý roj, většina lidí asi přece jen znejistí. Co konkrétně to pro vás znamená? A co byste měli v takovou chvíli vlastně dělat?

Proč se včely rojí?

Vždy v určité fázi života včelího úlu z něj vylétá nová mladá a oplodněná královna v doprovodu dobré poloviny včelstva jejího starého domova. Právě to je onen včelí roj. Jeho cílem je vždy najít si nový domov. Těsně semknuté jsou v tuto chvíli včely proto, aby svými těly chránily svoji královnu, se kterou spojily svůj další osud. Velká královna ale není na klasické včelí poletování stavěna, je velká a těžká, takže musí dělat časté přestávky. Během nich potom roj vysílá průzkumníky, kteří hledají vhodné místo, kde by se včelstvo mohlo usídlit.

Je samozřejmě možné, že si takovou přestávku udělají právě na větvi stromu na vaší zahradě apod. Ze zlověstně hučící živé koule jde samozřejmě trochu strach, ale včelí roj není sám o sobě agresivní, naopak, je velmi klidný a hledí si jen sám sebe. To ale neznamená, že roj nemůže být za určitých okolností nebezpečný. Pokud by celý roj spadl na člověka, především pak na malé dítě, seniora nebo dokonce alergika, mohlo by jít i o život. Co tedy dělat ve chvíli, kdy se u vás objeví?

02_roj

Foto: Pixabay

Jak na roj reagovat?

Včelí roj pobude na vaší zahradě pravděpodobně několik hodin, maximálně několik málo dní. Pokud vás přímo neohrožuje, nevisí přímo nad dveřmi apod., je správným řešením nechat roj na pokoji a počkat až odletí. Pokud je z nějakého důvodu třeba roj odstranit, můžete zkusit zavolat hasiče, ti k vám ale vyjedou právě jen v případě, že bude někdo v přímém ohrožení.

Soukromá firma vám samozřejmě může pomoct, pokud si ji zavoláte. Od věci není ani pokusit se kontaktovat včelaře z okolí. Je totiž možné, že se jedná o jejich roj a postarají se o něj. Teoreticky by bylo možné, že by se ujali i nového roje, příliš počítat se s tím ale nedá, včelaři se většinou bojí zavlečení nemocí z neznámého roje mezi svá včelstva.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.