Co dělat, když vám dochází voda ve studni a jak se proti tomu bránit

Letní měsíce jsou postrachem z pohledu dostatku vody. Pokud máte nemovitost, kde se spoléháte téměř výhradně na zdroj vody ze studny či vrtu, může být pokles hladiny spodní vody nepříjemným problémem. Podívejte se, co dělat v situaci, kdy vám voda ve studni vysychá a jaká jsou opatření, aby k tomu pokud možno docházelo co nejméně.

Vlastní zdroj vody jako ekonomické, ale mnohdy problémové řešení

Výhodou vlastní studně je především cenově výhodný přístup k vodě. To se uplatňuje nejčastěji na chalupám, chatám a u zahrádek, kdy se takový voda často využívaná hlavně jako užitková a pro zalévání. Pokud si však necháte zpracovat rozbory vody, může taková voda posloužit i jako pitná. Úspory přitom mohou být značné i ve chvíli, kdy studnu využíváte jen po část roku, nebo ji kombinujete s klasickým připojením do vodovodního řadu. Problém však může nastat ve chvíli, kdy déle trvá sucho a dochází tak ke snižování hladiny spodních vod. S dostupností vody ve vaší studni přitom mohou zamávat i sousedé, kteří se také rozhodnou pro novou studnu.

Odhalte příčinu vysychání

Pokud se vám začne stávat, že hladina vody ve studni se postupně snižuje, je na čase začít hledat příčinu. Mnohdy je na vině nedostatečná hloubka studny. Tady se nabízí řešení v podobě zvětšení. Připravte se však na celou řadu administrativních záležitostí, které budete muset vyřešit.

Foto: Pixabay

Prohloubení studny nebo vrtu

Když se rozhodnete, že se pustíte do prohloubení studny nebo vrtu, počítejte s tak složitým zařizováním jako při vytváření zcela nové studně. Budete totiž potřebovat hned několik různých povolení. Nejdříve je nutné získat posudek od hydrogeologa. Ten bude důležitý k žádosti o prohloubení. Následně potřebujete souhlas stavebního úřadu, sousedů i vodoprávního řádu. Nejlepším způsobem tak je rovnou zhotovit dostatečně hlubokou studnu, nebo si nechat prohloubení zařídit od specializované firmy, které zajistí všechno včetně povolení.

Zdroj: https://www.bola.cz/poradna/co-delat-kdyz-vam-vysycha-studna-nebo-vrt a https://www.nase-voda.cz/jak-predchazet-problemum-poklesem-hladiny-vody-ve-studni-2/

Náhledové foto: Pixabay