Co dělat, když se vám ztratí pes

pes

Ztráta čtyřnohého mazlíčka je vždy bolestná. Občas mu ale nic nezabrání touze po svobodě a pes, který se vysmekne z vodítka nebo se podhrabe pod plotem, často končí v nedohlednu. Zaběhne se bůh ví kam. Co s tím?

Co udělat nejdřív

Pokud nebyla příčinou ztráty například nedovřená branka u dveří, nic si vyčítat nemusíte. Fena, která hárá v blízkosti, psa často uvede do stavu, kdy zkrátka nemyslí. Pudy přírody jsou silnější, než si mnohdy myslíme. Pes si zpravidla zpátky cestu najde. Pokud jste ale psa ztratili někde na cestě při procházce lesem, nezbude nic jiného než začít s hledáním.

Na místě činu svlékněte ze sebe propocený oděv, jedině tak vás může pes dobře vystopovat. Zůstaňte na místě alespoň tři hodiny, pes vás nemusí najít hned. Na místo činu se opakovaně vracejte, pes může být blízko vašeho okolí. Jméno, na které slyší, opakujte hlasitě a neustále.

pes

Foto: Pixabay

Krok č.2

Když ani po delším čase svého pejska nenajdete, nezbude vám nic jiného než ztrátu psa nahlásit, a to nejlépe na městskou policii, obecní úřad nebo útulky v okolí, neboť pes může být již odchycen. Nezapomeňte na veškeré informace o podobě psa, které by dopomohly psa lépe vystopovat. Zkuste se pozeptat i na nejbližší veterinární či záchranné stanici.

Po příchodu domů nezoufejte a pokuste informovat o ztrátě vašeho psa co nejvíce lidí, udělejte to prostřednictví všech možných sociálních sítí apod. Přiložte fotku vašeho psa s jeho i vaším jménem pro urychlení předání jakýchkoliv informací. Nezapomeňte uvést i osobní telefon a jakýkoliv jiný kontakt na vás.

Čím více lidí se do pátrání po psovi v prvních hodinách pustí, tím bude jeho hledání úspěšnější. Proto na pomoc vyzvěte zbytek vaší rodiny, blízké sousedy, nebo i nejbližší přátelé. Čím více lidí hledá, tím větší šanci na úspěch psa máte.

Jak ztrátě psa snadno předejít

Při procházce svého psa vždy pečlivě hlídejte, nepouštějte ho bez vodítka v neznámém prostředí, ani ho nepouštějte se psy, které sami neznáte. Jedině tak můžete předejít dalším katastrofám. Obojek s GPS trackerem vám pohyb vašeho mazlíčka v reálném čase ujasní nejlépe. Neváhejte to proto svému neposlušnému psovi takový raději ihned pořídit. Chybět nesmí ani do obojku vyražené psané informace o psovi a kontaktu na vás.  Od roku 2020 je navíc povinné i čipování psů, což může také významně dopomoci v pátrání po něm.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/co-delat-kdyz-se-ztrati-pes/

https://www.ireceptar.cz/zvirata/ztrata-psa-30000831.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.