Co dělat, když objevíte doma netopýra

Netopýr

Netopýři patří mezi chráněný druh letounů, kteří ale někdy zabloudí do vašich domovů a pro vás tak vyvstane problém co s ním. Právě fakt, že se jedná o chráněného živočicha, naznačuje, že to nebude tak jednoduché. Jak tedy v takové situaci postupovat?

Netopýři

Netopýr svým vzhledem připomíná myš s křídly. Jsou to živočichové, kteří žijí aktivně hlavně během noci, někdy však vylétají ze svých úkrytů ještě před soumrakem. Za tmy se orientují podle echolokace (jakéhosi sonaru), ale pokud se jim podaří vletět do uzavřeného prostoru, mnohdy netrefí zpět.

Netopýři navíc na podzim vždy hledají své skrýše, ve kterých by mohli přezimovat. Zvláště netopýří mláďata nemají dost zkušeností a zalétají do lidských obydlí poměrně často. Netopýři, kterých i u nás žije několik druhů, patří mezi vzácná zvířata, která je potřeba ochraňovat. Český svaz ochránců přírody eviduje případy netopýrů v domech a bytech prakticky denně.

Netopýr

Foto: Pixabay

Netopýr doma

Při objevení netopýra v bytě se doporučuje otevřít všechna okna a pozhasínat. Zmatený netopýr potřebuje na vzpamatování několik minut, aby mohl vylétnout ven. Je obvykle hodně stresovaný, tak s ním mějte trpělivost a dopřejte mu čas. Ne vždy se však povede tímto způsobem netopýra vyhnat ven.

Rozhodně se nesnažte netopýra odchytit sami. Nejspíš by se vám to nemuselo podařit, navíc by hrozilo i jeho poranění. Chytit ho jen tak a vypustit ho na strom také není správný postup. Netopýr se může snadno zachytit do větví, když bude navíc dezorientovaný a stresovaný.

Správný postup je jednoduchý: neprodleně informujte ochránce přírody na tzv. netopýří lince, na které se můžete domluvit na odchytu. Netopýří linka se stará o bezpečí netopýrů a odchytává každého netopýra, který lidé vidí během dne třeba zavěšeného na stromě. I v takovém případě je netopýr mnohdy zraněný a potřebuje pomoc odborníků.

Zdroj informací: http://www.praha11.cz/redakce/tisk.php?lanG=cs&slozka=268&xsekce=273&clanek=1763

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.