Čistá okna až půl roku? Poradíme, jak toho docílit snadno a rychle

okno

Mytí oken nepatří zrovna k oblíbeným činnostem. Vyžaduje více času. A ještě více naštve, když umyjeme okna a následující den doslova leje. Naše práce se zdá takřka marná. A nemusí. Poradíme vám, jak na mytí oken, která se budou lesknout a vydrží dlouho čistá.

Základem je správné načasování

Podstata spočívá v mytí oken ve správný čas. Do mytí oken se pusťte, když nehrozí déšť, bouřky, jakožto příliš jasné a slunečné počasí. Ideální je mýt okna za polojasna. Pakliže by bylo velké teplo, tak voda i přípravky vám budou rychle zasychat. To by se projevilo ve špatném výsledném vzhledu, neboť byste měli okna plná šmouh. Oproti tomu i mrazivé počasí není vhodné, neboť díky tomu se více drží špína.

Čistá a lesklá okna díky glycerinu

Mytí oken nás stojí často mnoho času a úsilí. I když nakonec máme čistá okna, ale jsou tam i nevzhledné šmouhy. Zejména pak ty šmouhy, kterých se nemůžete zbavit ani pracným leštěním. Někdy se zase stane, že si myslíme, že okna jsou krásně čistá a bez šmouh. Jenže jakmile zasvítí slunce ve správném úhlu, šmouhy jsou viditelné. Co s tím?

Stačí pořídit glycerin. Jedná se o kapalinu, která pokryje okna neviditelnou vrstvou. Ta zajistí odolnost vůči nečistotám i usazeninám. Jak na to? Okna umyjte jako obvykle. V samém závěru je ošetřete vodou se lžičkou glycerinu. Ideální je připravit si tuto směs do rozprašovače. Důkladně pak okna otřete a osušte. Takto umytá a ošetřená okna se nezašpiní ani v deštivých dnech.

Pomoc nabízí obyčejná aviváž

Efektivní je rovněž použití horké vody a aviváže. Stačí smíchat horkou vodu s aviváží v poměru 4:1. Okna umyjte jako obvykle. Na závěr je nasucho doleštěte hadříkem. Okna budou čistá a lesklá po mnohem delší dobu.

ocet

Foto: Pixabay

Účinný ocet na nečistotu i mastnotu

Ocet je v tomto směru bezkonkurenční. Hlavně v případě, že máte hodně špinavá okna. Díky octu je sklo odmaštěné, čisté a krásně lesklé. Místo novin však použijte na doleštění papírové kuchyňské utěrky.

Zdroj: dobrenoviny.sk, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay