Chytrá domácnost

Chytrá domácnost: Sázka na komfort a úsporu

Termín chytrá domácnost je v poslední době poměrně hodně skloňovaný. A není se moc čemu divit, vždyť chytrá zařízení nabízejí v interiéru maximální pohodlí a ekonomický chod. Ovládání celé domácnosti je velmi jednoduché. Veškeré hodnoty si navolíte na displeji centrální jednotky, případně na mobilním telefonu, tabletu nebo počítači. Ovládáte třeba vytápění, sklápění žaluzií, zhasínání a mnoho dalších úkonů. Prvků chytré domácnosti může být spousta. My se na některé nejznámější podíváme podrobněji.

Chytré osvětlení jako základ

Jakýmsi standardním prvkem chytré domácnosti je bezesporu osvětlení. Spadají sem prakticky veškerá svítidla od stolní lampy až po LED pásky a chytré žárovky. Ovládat můžete jak intenzitu světla, tak jeho barevný odstín. Když třeba odjedete na dovolenou, není problém navolit si svícení tak, aby dům nevypadal opuštěně.

Maximálně efektivní vytápění

Výbornou součástí chytré domácnosti je určitě inteligentní termostat. Napojit jej lze prakticky na veškeré druhy kotlů. Moderní termostaty dokážou doslova divy. Zvládnou detekci lidí v domácnosti a tradiční frekvenci a intenzitu vytápění. Přitápí se tak vždy v momentech, kdy je to zapotřebí.

Inteligentní zásuvky, vypínače a meteostanice

Díky chytrým zásuvkám a vypínačům můžete bez problémů na dálku ovládat spotřebiče ve vaší domácnosti. U chytré zásuvky si můžete průběžně kontrolovat také spotřebu konkrétního přístroje. Chytrá meteostanice dokáže předpovídat teplotu, vlhkost ale i sílu větru a srážky. Je připojena k internetu a vy budete mít k dispozici vždy čerstvá data.

S důrazem na bezpečnost

Domácnost se vyplatí také dokonale zabezpečit. Chytrý systém se napojí na kamery, jež sledují prostor. Rozpoznají konkrétní členy domácnosti, dokonce i domácí mazlíčky. Samozřejmostí je jejich napojení na alarm a mobilní telefon.

Chytré senzory a spotřebiče

Jinak vám inteligentní systém pohlídá skrze čidla třeba také koncentraci oxidu uhličitého v interiéru, při prasknutí potrubí zavolá instalatéry a podobně. Při napojení chytrých spotřebičů můžete mít ráno nachystáno skvělé espresso. Nebo vám vaše váha pohlídá stravu, tuk v těle a pomůže vám dostat se do kondice. Prostě se vám v mnohém zjednoduší život.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *