Chcete přilepšit ptáčkům lojovou koulí? Připravte si jí sami

sýkora

Zima je pro mnohé druhy ptáků náročným obdobím, kdy jen těžko shánějí potravu a jsou vystaveni značným rizikům. Lidé jim proto často přilepšují. Jedním z neoblíbenějších způsobů je věšení lojové koule, ze které mohou ptáci získávat vše potřebné pro přežití. Lojové koule můžete koupit v obchodě, ale stejně tak je možné si je vyrobit doma, což je mnohem lepší. Jak na to?

Proč si vyrobit lojovou kouli doma?

Ačkoliv není koupě lojové koule pro ptáky v obchodě nikterak finančně náročnou záležitostí, přesto se vyplatí vyrobit si jí doma. Ne kvůli penězům, ale z jiných důvodů. Doma vyrobená lojová koule nebude obsahovat žádné umělé přísady, což zdraví ptactva jen prospěje. Hlavně je ale skvělé sdílet samotný proces výroby třeba se svými dětmi, pro něž bude díky němu pomoc ptactvu intenzivnějším zážitkem, který si nadlouho zapamatují.

lojová koule

Foto: Pixabay

Jak na výrobu lojové koule?

Výroba lojové koule není nikterak složitá a zvládne jí opravdu každý. Prvním krokem je vždy shromáždění všech potřebných ingrediencí. Tou hlavní je samozřejmě hovězí lůj z řeznictví. Ten v hrnci podlijte trochou vody a rozpusťte. Buďte přitom opatrní, ať se tuk nepřepálí.

Ve chvíli, kdy se tuk rozpustí, přidejte další ingredience, kterými jsou ptačí delikatesy: semínka, ořechy, anebo sušený hmyz (i ten lze ve zverimexech sehnat, např. v podob sušených moučných červů). Vše v rozpuštěném loji promíchejte a nalijte do předem připravené formičky (typicky může jít o malý květináček, anebo cokoliv jiného, co by mohlo poskytnout vhodný tvar a velikost.

Ve formě nechtě lůj ztuhnout, ještě předtím do něj ale zapusťte provázek, za nějž se bude lojová koule věšet třeba na větev na zahradě. Pak již jen stačí najít vhodné místo a ptáčci mohou začít hodovat.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vyrobit-lojovou-kouli-20221227.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/lojova-koule-sykorky-20301212.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.