Chcete chovat prase? Nezapomeňte ho zaregistrovat!

prasata

Chovat prase v domácím prostředí nebývá v poslední době zvykem. Tradice se ale vrací a možná i vás napadlo, zda se o toho nepustit. Je však ale potřeba počítat s velkými nároky. Chovatelé by měli mít nejen dostatek prostoru pro chov, ale také i speciální vybavení, které tento druh zvířete ke svému životu potřebuje. Původní plemena jsou zdejšímu klimatu stále nejblíže, pro začátek chovu jsou tedy nejvhodnější. Co ale dále?

Každý dobrý chovatel by měl zajistit zvířeti pohodlí, prostor a dostatek vhodné stravy

Stodolu pro chov prasat je dobré postavit z betonu, ten totiž odvádí nejlépe vlhko u udržuje uvnitř stodoly i poměrně dobře teplo. Podlahu zajistěte dlaždicemi, údržba podlahy pak bude snazší. Nezapomeňte ani na dostatek prostoru pro odpočívadlo, u kterého by neměl chybět malý bazén pro očistu těla zvířete. Chov prasat by měl být i dobře oplocený. Dospělá prasata mohou snadno utéct nebo se podhrabat.

Ve chlévě je naprostou samozřejmostí zajistit dostatek tepla. I když jsou prasata poměrně odolná, vždy je potřeba jim poskytnout dostatečné zázemí. Ať už se jedná o jednoduchou stodolu nebo stáj, je povinností každého chovatele zvíře dobře zajistit. A pozor, zvíře je také nutné zaregistrovat.

I jedno jediné prase je potřeba vést v evidenční listině

Hlavním důvodem registrace je ochrana proti případnému šíření afrického moru prasat (AMP). Ve chvíli, kdy dojde k přesunu prasete do jiné stáje či stodoly, musí být o jeho pohybu informována Českomoravská společnost chovatelů. Nesmí chybět ani informace o jeho původní stáji. Každá stáj má své evidenční číslo, pod kterým je dlouhodobě vedena. Nesplnění této povinnosti může znamenat i velké pokuty.

Prasata podléhají snadno stresu

I když patří prasata k velmi odolným zvířatům, není radno podceňovat jejich potřeby. Nedostatek potravy a vody může vést rychle k jejich snížení produktivity, později i k nemocem nebo dokonce smrti. Choulostivá jsou prasata také na vnitřní parazity. Pokud si prase chcete i nadále pořídit, nechte ho pravidelně odčervovat, a to alespoň jednou za 6 týdnů.

prase

Foto: Pixabay

Vyhněte se syrovému masu, přímému slunci a zajistěte dostatek vody

Dospělé prase vypije denně až kolem 50 litrů vody. Pomyslete proto na zásoby vody. Prase krmte výhradně rostlinnými složkami, především salátem, kukuřicí, zeleninou, vhodným a kvalitním krmivem, kterého dokáží spotřebovat až kolem 10 kg za den. K dobrému chovu přispějete i dostatkem vhodných bílkovin.

Nezapomeňte na bahnitou lázeň

Pakliže chcete udržet prase v dobré kondici, neváhejte ani s bahenní lázní, která v době parna pomáhá snížit tělesnou teplotu prasete. Snížíte tím i napadení parazity a podpoříte zdravou kůži prasete.

Za posledních sto let se v České republice chová prasat nejméně

Domácí chovy v posledních letech vymizely téměř ze všech vesnic. Enormní zájem je pouze o selata na domácí dokrmování. Počet evidovaných hospodářství na výkrm prasat k domácí porážce byl v roce 2022 celkem 224 chovů, v letošním roce jen pouhých 155. Za čísla však mohou právě neregistrované chovy, jejichž majitelům hrozí i milionové pokuty.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/zvireci-denik/chov-prasat-v-kostce-aneb-jak-si-vychovat-vlastni-pecinku-21220614.html

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/prase-zabijacka-chov-veterinari.A231013_214818_ekonomika_drh

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.