Češi stále častěji chovají klokany. Pustit se do toho můžete i vy

klokan

Co si představíte pod pojmem domácí mazlíček? Nejčastěji asi psa nebo kočku. Kromě nich jsou v českých domácnostech běžné také akvarijní rybičky, andulky, želvy… Slyšeli jste ale někdy o klokanovi jako o domácím zvířeti? Dost možná ano, neboť jejich chov je v posledních letech i u nás čím dál tím populárnější.

Klokani v zajetí

Ikonické australské zvíře si získává poslední dobou srdce některých lidí, kteří ho rádi chovají v zajetí. Klokan, který je velmi oblíbený především u malých dětí, které jej tak rádi navštěvují v zoologických zahradách, se stává v současné době oblíbeným mazlíčkem některých farmářů. Nepočítejte ale s tím, že si jej skutečně ochočíte, na to je to příliš divoké zvíře.

Chov klokanů v zajetí je přitom poměrně náročný. Vytvořit u nás podmínky pro klokana, který pochází z teplých pouští, stepí a pralesů Austrálie, vyžaduje především zajištění vhodných podmínek k přežití hlavně během zimních měsíců.

klokanFoto: Pixabay

Náročný chov

To, že je chov klokanů náročný, potvrzují i zoologické zahrady. Proto se u nás chovají v zajetí jen dva druhy klokanů. Jsou jimi klokan rudokrký, poddruh Bennettův, a klokan parma, kteří nevyžadují tak striktní podmínky pro chov během podzimního a zimního počasí, mají-li se ovšem kam schovat do tepla během nočních a ranních mrazíků.

Co klokani potřebují?

Klokan je živé zvíře a není pochyb, že má své potřeby. Každý klokan má také svoji povahu a nároky na vás bude klást každý den. Kromě běžné péče je potřeba pro něj vybudovat i dostatečně velkou boudu. Rozměry i výšku vždy měřte podle proporcí daného klokana.

Přístřešek, který klokanům venku postavíte, musí být během zimy řádně chráněn před větrem, a to nejméně ze tří stran. Průvan a nízké teploty jsou pro klokany doslovným ohrožením na jejich životě. Ideální proto je, když má klokan přístřešek přímo zateplený.

Každý klokan nepochybně potřebuje také dostatek místa pro svůj výběh, který by měl svou rozlohou naplňovat prostor alespoň na 50 metrech čtverečních. Protože je klokan výborný skokan, je zapotřebí pořídit mu na vašem pozemku vysoký plot sahající do výšky alespoň kolem 150 cm.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/klokan-nikdy-nebude-typickym-mazlickem-presto-ho-dost-lidi-chova-doma-40289585

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.