Černé uhlí: Vladař pevných paliv

Černé uhlí

Říká se mu černé zlato a za jeho vytažením z hlubin Země stojí velká dřina. I když jeho cena letí vzhůru, stále je černé uhlí králem fosilních paliv. Chcete se o něm dozvědět víc? Tak to jste na správné adrese.

Základní informace o černém uhlí

Hořlavá hornina černé barvy tvořená ze 72 % až 92 % uhlíkem se nazývá černé uhlíčerné uhlí. Éra vzniku uhlí začala před 360 milióny let. Toto období je geology trefně nazvané „karbon”. V té době byly v maximálním rozmachu růstu stromovité kapradiny, plavuně a přesličky. Jejich nahromaděním v bažinách a rašeliništích vzniklo černé uhlí. Je neuvěřitelné, že přesličky byly v prvohorách vysoké až 4 metry, když jsou to v současnosti malé rostlinky.

Naleziště černého uhlí na našem území

Na našem území se černé uhlí vyskytuje v přerušovaném pruhu od Žacléře u severních hranic až po Plzeň, dále jej nalezneme v oblasti Ostravy a Karviné, nesmíme zapomenou i na okolí Rosic u Brna a Chebu. Aktivní těžba probíhá pouze nedaleko Karviné. Už byl stanoven termín ukončení fárání, ale současná energetická krize a stále vzhůru letící cena černého uhlí nahrála pokračování hlubinného dolování. Většina vytěženého černého zlata se používá v elektrárně Dětmarovice, ale je v nabídce i pro běžné spotřebitele.

Černé uhlí

Foto: Freepik

Černé uhlí pro kováře

V poslední době je náročné sehnat černé kovářské uhlí. Je to dáno tím, že jde o nedostatkové zboží nejvyšší kvality s minimem síry a vysokou spékavosti. Při hoření produkuje vysokou teplotu v jádru pod vnější krustou. Tyto podmínky napomáhají tavení kovů. Někteří umělci používají pro výrobu své originální směsi černé kovářské uhlí, antracit a koks. Každá ze složek má jiné vlastnosti a příprava individuálního mixu uhlí každého uměleckého kováře hraničí s alchymií.

Pytlované černé uhlí pro domácnosti

Je mnoho domácností, které využívají vysoce výhřevné černé uhlí pro topení v kotlích a kamnech. Je možné nechat si jej dovézt na korbě nákladního auta, přesypat do sklepa a v uhláku donést až k topeništi. Ale existuje i pohodlnější varianta s absencí spousty špinícího a všudypřítomného prachu, a tou je pytlované černé uhlí. Dovezou vám jej vyskládané na paletě a uložení je tak jednodušší. Pytel o váze 25 kg si lze nachystat u kamen a libovolně přikládáte. Nákupem baleného černého uhlí si ušetříte spoustu starostí.

Černé uhlí v různých velikostech

Ve třech frakcích můžete zakoupit pytlované černé uhlí. Každá z ní odpovídá použití v rozdílném topném tělese. Jejich názvy jsou seřazené od nejmenšího. Hrášek se využívá pro spalování v automatických kotlích, ořech 1 je vhodný pro klasická kamna a největší je kostka. Ta je určena pro klasická kamna a roštové kotle. Všechny frakce naleznete pytlované a uložené na paletě. Můžete si vybrat to pravé palivo z nabídky, které využijete k zatápění ve vašem domově.

Kde seženete černé uhlí?

To nejvýhřevnější černé uhlíuhlí je dostupné i pro domácnosti. Pro umělecké kováře je dostupný jejich speciální produkt. V nabídce e-shopu Optimtop.cz vždy najdete to pravé pytlované černé uhlí. Doprava probíhá na paletách a je zdarma po celé České republice. Pokud potřebujete konzultaci, na infolince jsou vám k dispozici poradci, kteří rádi poradí, který produkt zvolit pro vaše individuální potřeby.

Zdroje info: optimtop.cz, zprávy.tiscali.cz

Autor: Kateřina Špunda

Náhledové foto: Freepik

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.