Černá plíseň na dřevě: Jak s ní účinně zatočit

Plíseň

Poslední věc, kterou potřebujete ve své domácnosti, je objevit černé tečky! Ne proto, že by byly nevábné na pohled, ale z toho důvodu, že představují riziko pro zdraví. Je známo, že plíseň ovlivňuje dýchací ústrojí a vyvolává alergie a tak dále. Pokud tedy máte podezření, že dřevěné součásti ve vaší domácnosti padly za oběť plísni, je důležité jednat rychle, ale ne ukvapeně.

Jak rozeznat plíseň

Než zlikvidujete nebo vyčistíte napadené místo ve vaší domácnosti, je třeba jej pro začátek rozpoznat. Tím zajistíte, že budou přijata vhodná opatření k jeho odstranění, která povrch nepoškodí. Abyste rozpoznali, o jakou plíseň se jedná, musíte umět rozlišit plíseň a černou plíseň. První disponuje jemným povrchem a šedavou počáteční fází růstu: po čase je barva černá/hnědá.

Na druhou stranu druhá forma může mít v některých případech nazelenalou barvu, ale ve většině případů je matná a černá. Jako kolonie se tmavá forma vyznačuje chlupatým povrchem a výtrusy mají kruhový tvar. Vypadají odporně, a na dřevě vytvoří lepkavou nebo mokrou vrstvu. Organismu se daří ve vlhkých a lepkavých prostředích, což je důvod, proč je klíčové často uklízet dům a provádět co nejčastější větrání ve všech místnostech.

Co si nachystat pro odstranění plísně

Pro účinné vyčištění a likvidaci plísně na dřevě je nezbytné mít k dispozici správné pomocníky a materiály. Vzhledem k tomu, že si budete zahrávat se život ohrožujícím organismem, je potřeba dodržovat zásady bezpečnosti. Zde je to, co budete potřebovat pro přípravu evakuace:

  • Oděv v plné délce
  • Čelní masku
  • Ochranné brýle
  • Elastické rukavice
  • Vysavač s HEPA filtrem
  • Lopatka, škrabadlo, vysokotlaká hadice – jedno z toho
  • Přípravek proti plísni

Jakmile budete mít všechny ochranné pomůcky, nástroje a předměty po ruce, můžete zahájit likvidaci plísně z dřevěných povrchů ve vaší domácnosti nebo v jejím okolí.

Foto: Pixabay

Odstraňování plísně

Zjistěte, do jaké míry, je dřevo zasaženo, abyste pokryli celou šíři nákazy. Na dřevo aplikujte přípravek proti plísni, nechejte přípravek ať se vsákne a vyschne. K odstranění plísně použijte lopatku. Na pomoc si můžete vzít i vysavač s HEPA filtrem do kterého vysajete seškrábanou plíseň. Po tomto procesu aplikujte na dřevo impregnační nátěr a následně povrchový nátěr.

Zdroje info: maidforyou.com.au

Náhledové foto: Pixabay