Budou v blízké době cihly vyrobené z nedopalků?

cihla

Současný svět se potýká s řadou různých problémů. Vědci z univerzity v australském Melbourne se rozhodli vzít dva z nich a vyřešit je jednou ranou.

Cihly a nedopalky

Na jedné straně zde máme ohromné množství cigaretových nedopalků (na světě jich leží dle odhadů na 1,2 milionu tun) obsahujících celou nebezpečných látek, za všechny jmenujme například arsen, nebo kadmium, které se uvolňují do životního prostředí. Na straně druhé se výrobci cihel potýkají s energetickou náročností tohoto procesu, která samozřejmě negativně ovlivňuje i životní prostředí.

Vědci tak vyvinuli postup, který umožní přidávat do materiálu na výrobu cihel cigaretové nedopalky a tím jednak snížit energetickou náročnost jejich výroby a jednak zafixovat nebezpečné látky v cihlách tak, že se nebudou uvolňovat do životního prostředí.

nedopalek

Foto: Pixabay

Úspora i ekologie

Tento postup dokáže snížit požadavky na energii při výrobě cihel o celých deset procent. Kvalita cihel se přitom nikterak nesníží. V průmyslovém měřítku by to znamenalo obrovské finanční úspory pro výrobce i výrazně nižší zátěž pro životní prostředí. Přídavek cigaretových nedopalků přitom činí jedno pouhé procento i tak by nedopalky z veškerých na světě vyrobených cigaret pokryla výroba pouhých 2,5 procent cihel, které jsou na světě potřeba.

Jak přetavit nápad do reality

Jedná se tak o nápad, jehož realizace by byla pozitivní jak pro životní prostředí, tak pro výrobce, kteří by díky němu významně ušetřili. Nápad je ale jedna věc a jeho realizace druhá. Bylo by především třeba vytvořit systém sběru nedopalků tak, aby dlouhodobě fungoval a ideálně kuřáky k jeho vyžívání motivoval. Je otázkou, do jaké míry je něco takového možné.

Ať tak či onak, na cihly z recyklovaných materiálů bychom si měli rychle zvyknout. V přípravě jsou např. procesy výroby cihel z kalů z odpadních vod apod.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/stavebni-materialy-budoucnosti-cigaretove-cihly-sympaticky-sileneho-vedce-32366.html

https://www.re-thinkingthefuture.com/rtf-fresh-perspectives/a1071-alternative-materials-bricks-made-out-of-cigarette-butts/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.