Přehlednější cenovky – ve skutečnosti ještě větší zmetek? Nový trik obchodů, který vás může stát víc, než čekáte
Přehlednější cenovky – ve skutečnosti ještě větší zmetek? Nový trik obchodů, který vás může stát víc, než čekáte. V naší redakci jsme si všimli zajímavé novinky – a vy jste si jí možná při posledním nákupu všimli také: u některé zeleniny totiž už nově nenajdete na regálu cenu za kilo, ale za kus. Na první pohled to dost možná vypadá jako drobnost, ale ve výsledku vám to může pěkně zamotat hlavu – a hlavně peněženku.
Chaos a zase chaos
Zatímco dřív jste u papriky mrkli na váhu a věděli, kolik přibližně zaplatíte, dneska tam může ten šít něco docela jiného – třeba cenu „19,90 Kč/kus“. Jenže už vám u toho nikdo neřekne, jestli je to paprika malá jako pingpongový míček, nebo naopak pořádně uzrálý a přerostlý kousek odněkud z Maďarska. Výsledek? Kupující tápou, porovnávání je složitější a obchody si mnou ruce.
Lidl zkouší novinku, ostatní možná přiběhnou v závěsu
Tuhle novinku zatím testuje řetězec Lidl, který začal s prodejem některého zboží na kus a nikoli podle váhy. Tvrdí, že jde o zkušební provoz inspirovaný zahraničím. Na svých dovolených si totiž můžete všimnout, že třeba citrony, avokáda nebo i jablka jsou naceněná podle počtu, ne podle hmotnosti. Nám to sice může připadat zvláštní, ale je to tak. A podobné to někdy bývá i při nákupu u internetových obchodů (tam se často nakonec k ceně za kilo přece jen dostanete, ale až v nákupním košíku – i když výjimky se najdou i tady).
Foto: Pixabay
Ačkoliv to na první pohled může působit přehledně – co kus, to jedna cena – ve výsledku se často ztrácí smysl pro skutečnou hodnotu. Ono se to totiž nezdá, ale dvě stejně naceněné papriky se mohou váhově lišit klidně o 100 gramů. A to už v součtu dělá pěkný rozdíl. A pokud nejste zrovna v kóji u pultu zeleniny, nebo si nebudete všechny kousky dávat v obchodě poctivě na váhu (k tomu všemu označenou jako orientační), ničeho kloudného se stejně nejspíš neoberete.
Výhodnější pro obchod, horší pro nás
Řetězce tvrdí, že jednotková cena je přehlednější. Realita je ale trochu jiná – pro spotřebitele je to ve skutečnosti srozumitelné čím dál méně. Některé výrobky mají cenu za kus, jiné za kilo a porovnat tak jednotlivé druhy mezi sebou už je prakticky nemožné (někdy vám totiž nepomůže ani ta kalkulačka v mobilu).
Navíc – podobné triky už obchody používají i jinde. Třeba u čajů v sáčcích, kde bývá někdy uvedena cena za balení, ale někdy i za jednotlivé sáčky nebo dokonce za gramáž. A toaletní papír? Tam se někdy účtuje za roličku, někdy za metr a někdy za útržek – a vyberte si. Zákazník tak často nemá šanci odhadnout, kolik skutečně zaplatí. Zatím je naštěstí ještě možné hlasovat peněženkou tam, kde tyto praktiky provádějí – jednoduše nenakupovat. Pokud však na tuhle strategii přejdou všechny řetězce, pak už na výběr mít bohužel nebudeme.
Zdroj: https://www.fmi.org/blog/view/fmi-blog/2023/08/10/unit-pricing-helps-customers-make-informed-choices, https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2021-002356_EN.html, https://www.statista.com/statistics/1261883/europe-consumers-purchase-fresh-fruit-and-vegetables/, https://www.retaildetail.eu/news/food/weight-or-unit-price-how-supermarkets-influence-consumer-choice/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.